Çocuğunuza Asla ‘Sen Bebek Misin’ Demeyin

Okul dünyasına yeni dâhil olan çocuklarınızın korkularını hafife almak ve onları “Sen bebek misin, şımarıklığı bırak” tarzında cümlelerle azarlamak, çocuklarınızın sıkıntılarının daha da büyütüyor. Uzmanlar, çocuklardaki okul korkusunun kısa sürede çözüme kavuşturulması gerektiğini ve bu sorunun çözülmediği takdirde daha da büyüyebileceğini dile getiriyorlar. Bunun yanı sıra uzmanlar, bu tarz davranışlarla çocukların arkadaş ilişkilerinin ve eğitim hayatının da olumsuz yönde etkilenebileceğini ifade ediyorlar. Çocuğunuza karşı doğru yaklaşımlar sergileyerek çocuğunuzun okuldan soğumasını engelleyebilirsiniz.

Okul korkusu her yaşta ortaya çıkabilen bir korku türüdür. Bireyler okul değiştirdiğinde, öğretmenleri ve arkadaş çevresi değiştiği için zaman zaman okula gitmek istemezler. Genel anlamda ise çocuklar okuldan değil, annesinden ve babasından ayrı kalacağı için okula gitmekten korkar. Okula yeni başlayan çocuklarda bu durum okulun ilk haftasında yaşanır. Anasınıfı ya da birinci sınıfa başlayan çocuklarda bu korku fazlasıyla görülür. Çocuğunuzun okul korkusunu yenmesini istiyorsanız, olabildiğince kısa sürede çocuğunuzu okula başlatmalısınız.

Okula yeni başlayan çocuklarınızın korkularını hafife alarak “Şımarıklığı bırak, sen bebek misin” tarzında cümleler kurmanız ve ona kızmanız çocuğunuzun sıkıntılarını ciddi derecede arttıracaktır. Çocuğunuza bağırmak, kızmak, çocuğunuzla alay etmek, çocuğunuzun numara yaptığını düşünmek çocuğunuzun sorununu çözeceğine işi daha da zorlaştırır. Yardım isteyen çocuğunuzu azarlayarak hiçbir sonuca varamazsınız. Çocukların bir kısmı annesinden ve babasından ayrı kalmanın üstesinden çok kısa sürede gelebilir. Eğer çocuğunuzun bu durumun üstesinden gelemediğini düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden bir uzmandan destek almalısınız.

Sevgilerimle