Dikkat Mikrop Çıkabilir !

          “Acı Gerçekler” yazımda sizlere yaz için çabucak ve etkili bir şekilde forma girme taktiğini vermiştim. Kimler reformerla tanıştı, kimler kaçıncı seansını yapıyor ya da kimler hala plajlarda “yaprak sarması style” plaj havlusu ile bütünleşiyor? Tüm bunları merak ediyorum. Tabi ki sizin de merak ettikleriniz var. Gelen mesajlarınıza istinaden bir yaraya daha parmak basıyorum ve büyük harflerle diyorum ki;

  • HER SPOR SALONU SAĞLIK GETİRMEZ !

İster reformer için ister fitness, vücut geliştirme, yoga vs. ne olursa olsun doğru salonu ve eğitmeni seçmezsek değil sağlıklı olmak, varolan sağlığımızı da tehlikeye atmış oluruz.

  • ÖNCE SALON DENETİMİ SONRA ÜYELİK

ABD’de yapılan bir araştırma sonucuna göre, özellikle ağırlık aletleri veya diğer aletlerin elle tutulan bölümlerinin üzerinde biriken ter ve mikroplar tehlike saçıyor. Hijyen konusunda sınıfta kalan spor salonlarından kesinlikle kaçınmalı! Üye olmadan önce işletmenin hijyen sertifikası sorulmalı, aletlerin yanında üyelerin aleti kullandıktan sonra temizleyebileceği dezenfektan sıvının olup olmadığına da dikkat edilmeli. Özellikle duş alma yerlerinin ve veriliyorsa havluların temizliği kesinlikle incelenmeli. Bir de benim gözümde işletme, üyelerinden salonda kullacakları ayakkabıların dışarıda kullandığı ayakkabılar olmamasını rica etmeleri artı puandır. Çünkü bu da aslında ince düşünülen bir hijyen konusudur.

Siz siz olun işletme sahibinin yada çalışanların bahanelerine aldanmayın. “Yok efendim bizde bu hafta banyomuzu baştan yaratacaktık, yok efendim aslında her saat temizlik yaparız biz ama tam da size denk geldi….” bunlar üye kaydınızı alana kadardır. O yüzden önce spor salonu müfettişi sonra da üye olalım 🙂

 Her eğitmenle çalışılır mı? Profesyonel eğitmen ne demektir? Alaylı mı Dolaylı mı yoksa okullu mu olsun? Haftaya yeni yazımda merak edilenleri bir bir açıklayacağım.

 

 Kocaman Sevgiler