Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyetinin adı bu diyeti bulan doktordan geliyor. Dr. Pierre Dukan tarafından oluşturulan bu diyette istediğinizi yiyerek diyet yapabilmeniz mümkün. Dukan diyeti 4 aşamadan oluşuyor.

  • Hazırlık Aşaması

İlk aşama 1 ila 10 gün arasında sürüyor. Bu süre sizin ne kadar kilo vermek istediğinize bağlı olarak değişiklik gösteriyor. 10-12 kilo vermek isteyen birisi için hazırlık aşaması 1 haftadır. Herhangi bir kısıtlama bu aşamada yok, beslenmeleriniz yağsız proteinler içerecek ve karbonhidrat da olmayacak. Yiyecek listeniz arasında yulaf kepeği ve yağsız süt ürünleri de bulunuyor. Günde 1,5 kaşık yulaf kepeği hem sizi tok tutar hem de sindirim sisteminizi temizler.

  • Hedef Aşaması
  1. aşamada, hazırlık aşamasındaki gıdaları tüketmeye devam ediyorsunuz. Farkı ise 2 günde bir nişasta içermeyen bir sebze tüketmek. Buradaki nişasta içermeyen sebze tüketimi hedeflenen kiloya ulaşılıncaya kadar devam ediyor, Dukan diyeti için hedef aşaması.
  • Takviye Aşaması

İlk 2 aşamada tüketmediğiniz karbonhidratları bu aşamada diyet listenize eklemeye başlıyorsunuz. Haftada sadece 2 gün karbonhidratlı yiyecekler tüketebilirsiniz. 7 günün sadece 1’inde ise yağsız protein tüketmelisiniz.

  • Koruma ve Sabitleme Aşaması

Bu aşama, ilk 3 aşamayı yaşam biçimi haline getirmek üzerine kurulu.

– Her hafta aynı gün olacak şekilde sadece 1 gün protein tüketilmeli.

– Son nefesinize kadar günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmeli.

– Yürüyen merdiven ve asansör kesinlikle kullanılmamalı. Günde 20 dakika kadar yürüyüş yapılmalı.