Ergen Çocuğunuza Nasıl Yaklaşmalısınız

Ergenlik gerçekten zor bir iştir. Ne aileni ne de kendini ergenlik döneminde beğenmek bilmezsin. Öfke, eleştiri yapma, aykırılık ve mutsuzluk ergenlik döneminin değişmez özellikleri arasında bulunmaktadır. Ergen bir bireyin annesi ve babası olmak ise ergenlikten çok daha zor bir iştir. Anne ve baba, çocuğunun hızla değişen yenilikleri denemesi ve söz dinlememesi karşısında ne yapacağını bilemez. Çocuğunuz bir gün karşınıza piercing yaptırıp ve saçlarını kırmıza boyattığında ne tepki vereceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bu durumda endişelenmek için acele etmeye gerek yok.

Ergen birey, yeni davranış şekilleri ve yeni değerler arar. Bu dönemde hormonal ve biyolojik değişiklikler çok hızlı gelişir. Ergenlik döneminde, çocuk kadar aile de şaşkınlık içerisinde olur. Uyumlu ve dengeli okul çocuğu gitmiş yerine çabuk tepki veren, güç beğenen, son derece tedirgin bir genç gelmiştir. Evdeki kuralların sıklığından ve çokluğundan yakınır. Hayatındaki sırları ailesiyle paylaşmak yerine arkadaşlarıyla paylaşmayı tercih eder. Soyut kavramları düşünebilme yeteneğini kazanmıştır. Ergen çocuğunuza yaklaşırken; ona değer vermelisiniz, otorite boşluğu yaratmamalısınız, öfkeliyken önemli konuları konuşmaktan kaçınmalısınız, çocuğunuzun kendini net ve açık bir şekilde ifade etmesine izin vermelisiniz, aşırı yardımsever ve koruyucu tutumları azaltmalısınız, takdiri ve sevgiyi söz olarak ifade edebilmelisiniz. Bunları uyguladığınız takdirde birçok sorun daha kolay bir şekilde halledilecektir.

Son olarak unutmayın ki, ergenlik döneminde çocuğunuz mesleki kimlik kazanır. Yani aileler kendi istek ve hayallerini çocuklarına empoze etmekten çekinmeli, çocuk hangi mesleği yapmak istiyorsa ona yönlendirilmelidir.

Sevgilerimle…