Gebelik Belirtileri, Hamilelik Belirtileri

Adet Kanamasının Gecikmesi

Adet döngünüz gebe kaldığınız ilk haftaya denk geldiyse, bu da ilk hafta ortaya gelen hamilelik belirtisi olacaktır. 28 ya da 30 günde bir düzenli aralıklarla adet gören genç bir bayanın adet kanamasının gecikmesi ilk olarak akıllara hamileliği getirecektir. Fakat unutulmamalı ki; ruhsal gerilim, gebelik korkusu, meslek değişiklikleri, iklim ve çevre, enfeksiyon hastalıkları, kansızlık gibi nedenlerden dolayı da adet gecikmesi yaşanabilir. Bazı bayanlarda ise “üste görme” olarak isimlendirilen; bayanın gebe olduğu halde adetlerine uyan zaman aralıklarda benzer kanamaların görülmesi gibi olaylar yaşanabilir.

Döl Yolu, Vajinal Akıntı Artışı

Vajinal akıntının artması gebeliği belirtileri arasında yer almaktadır. Gebeliğin ilk haftalarından görülür. Gebeliğin meydana gelmesiyle birlikte hormonsal değişimler oluşur ve buna bağlı olarak da döl yolu akıntısında artış gözlemlenir. Bu durum gebelik süresince devam eder. Bazı gebe kadınlarda bu durum gebeliğin son aylarında rahatsızlık verici boyutlara ulaşabilir.

Bulantı ve Kusma

Gebelik belirtileri arasında yer alan bulantı ve kusma tipik hamilelik belirtileri arasında yer alır. Gebelerin geneli ilk haftalarda sabahları bulantıdan rahatsız olur. Bulantının sabah görülmesi ve günün ilerleyen saatlerinde azalarak ortadan kaybolması tipiktir. Bazı bayanlarda bulantı dışında kusma ya da kusma duruma gelme yakınları gözlemlenir.

Memelerde Dolgunluk Hissi

Hamileliğin oluşmasıyla beraber değişen hormonlara bağlı olarak kadınların göğüslerinde dolgunluk, hassaslık ve acı hissi oluşur. Ancak bu durumu yaşadığınızda hamile olacağınız anlamına gelmez. Genelde adet öncesinde de bu tarz durumlar yaşanabilir.

Çok sevgimle