Gerçekten Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Bir ilişkinin başlangıç ​dönemlerinde aceleci bir hisse kapılıp hepimiz birden sırılsıklam aşık olduğumuzu düşünebiliriz ancak bu his veya heyecan her zaman çok uzun sürmez. Ya da o yoğun duyguları hiç hissetmezsiniz ve bunun yerine birini zamanla sevmeye çalışabilirsiniz. Sevginin alabileceği tüm farklı biçimler ile gerçekten aşık olup olmadığınızı sizce nasıl anlarsınız? Baş dönmesi, uykusuzluk, kıskançlık ya da özlem ile mi yoksa aşkın gerçekten farklı belirtileri de var mı?

Ünlü bir  sağlıklı yaşam markası sahibi, ilişki uzmanı ve Bloomi’nin kurucusu Rebecca Alvarez Story, bu soruyu yanıtlamak için bazı veriler sunmuş olmakla birlikte bunun belirli bir kontrol listesi yok ancak gerçek duygularınızı ortaya çıkarmak için kendinize sorabileceğiniz bazı sorularınız var diyor ve bizleri bu konuda biraz düşünmeye sevk ediyor.

Bu kişi hayatında olmasaydı ne yapardın?

Alvarez Story’e göre sevdiğinizi düşündüğünüz kişinin sizinle birlikte olmadığını hayal etmek size fiziksel bir acı veriyorsa bu o kişiye gerçekten aşık olduğunuzu gösteren bir işarettir diyebiliriz.

Görüşleriniz ve ilgi alanlarınız kesişiyor mu?

Birbirinizin farklı tutkuları, idealleri, hayalleri ve düşünceleri olabilir ancak bu durum asla ikinizin  ortak noktalarınızın olmadığı anlamına gelmemelidir. Tabi ki bu ikinizin aynı kişi olması gerektiği anlamına gelmemekle birlikte ortak görüş ve ilgi alanlarınız hakkındaki eylemlerinizin yaşamınızı nasıl etkilediğine odaklanmanız konusunda Alvarez Story bizlere önemli hatırlatmalarda bulunuyor.  Öncelikle kendinize sevdiğiniz kişi için hayatta olmazsa olmazlarınızdan ne kadar taviz vermek istediğinizi sorabilirsiniz. Örneğin; partneriniz yeni bir iş için başka bir şehire ya da ülkeye gitmek isterse veya yaşam biçiminde önemli değişiklikler yapması gerekirse siz ne yapabilirsiniz veya neleri yapmak istemezsiniz?

Takıntılı bir biçimde sevmek mi yoksa düşünmek mi?

Birine gerçekten aşık olup olmadığınızı sorgulamaktan ziyade hayatınızın tam merkezine aldığınız ve her alanında ya da her anında sürekli onu düşünüyor olmanız zamanla sağlıksız bir durum da yaratabilir diyor Alvarez Story ve bu duruma İlişki OKB’si diyerek önemli bir uyarı yapıyor. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) konusunda bu sınırı iyi ayarlamanın hem sizin hem de aşık olduğunuz kişi için önemli bir konu olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunu düşünmüyor olmanız kesinlikle yapmadığınız anlamına gelmezken birini sevmek ve birine aşık olmak arasında bir fark olmasının yanı sıra duygularınız arasında da önemli farklar olabilir. Alvarez Story’e göre ayrıca romantik bir aşk herkes için farklı duygular hissettirir ve farklı görünürken istikrarlı ve kalıcı bir bağ oluşmasında ilişkiyi güçlendiren bir durumdur. Ancak bu konuda her şeyi abartmak veya çabuk tüketmek gibi durumların oluşmasını istemiyorsanız takıntılı düşünce ve eylemlerden uzak durmalısınız. Sürekli sevdiğiniz kişiyi aramak, takip etmek veya her zaman ondan bir ilgi beklemek gibi aşırıya kaçabilen bazı durumları siz istemeseniz de yapıyor olabilirsiniz ve bu ilişkinizi yıpratan bir sorun olarak öne çıkan önemli bir durumdur.

Gerçek aşktan ve sevgiden ne istediğinizi bilmek ve daha sonra kendinize mevcut durumunuzda bir konum belirlemek en doğru yöntem gibi görünürken gerçekten aşık olduğunuzda duygu ve düşünceleriniz de hızla değişecektir. Aşkın ruhsal ya da fiziksel pek çok değişimi kendine özel belirtileri arasında yer alırken aşkın pek çok bilimsel çalışmaya da konu olan yapısıyla belki de sizde durumunuz hakkında kendinize bu yazımızda birkaç soru sorarak durumunuzu analiz edebilirsiniz. Gerçekten aşık mısınız yoksa sadece biraz heyecan mı?