Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik denince akıllara en önemli belirti olarak adet gecikmesi gelir. Bazı belirtilerle hamileliğinizi daha önceden öğrenebilmeniz mümkün. Unutmayın ki belirtiler hamilelikten hamileliğe, kadından kadına farklılık göstermektedir.

Bazı bayanlar hamileliğin ileriki dönemlerine kadar hiçbir belirtiyle karşılaşmayabilir ya da yaşanılan belirtileri adet belirtileriyle karıştırabilir. Birazdan sayacağımız belirtileri yaşasanız da halime olmayabilir, hatta yaşamasanız da hamile olabilirsiniz. Kesin olarak hamile olup olmadığınızı öğrenmenin yolu hamilelik testinden geçer.

  • Hafif Kanama

Hafif vajinal kanamalar, bazı bayanlar için hamileliğin en erken belirtileri arasında gösterilebilir. Döllenmenin gerçekleşmesinden sonra 10 – 14 gün içerisinde gerçekleşen bu kanamalara yerleşme (implantasyon) kanaması adı verilir. Kanamanın sebebi; döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesidir. Adet kanamalarıyla karıştırılabilir. Adete oranla benekli ve hafif olur.

  • Ruhsal Değişiklikler

Yaşanılan hormonal değişimler ruh halinizde bir anda değişikliklere neden olabilir. Daha stresli olduğunuzu ya da çok kolay sinirlendiğinizi hissedebilirsiniz. Kahkahalar atarken bir anda ağlamak isteyebilirsiniz. Hamileliğin en önemli belirtilerinden biri de, duygusal dalgalanmalardır.

  • Baş Dönmesi

Hamilelik başlangıcında ve süresinde kan damarlarınız genişler ve bu nedenle de tansiyonunuz düşebilir. Uzun süre ayakta durduğunuzda ya da aniden ayağa kalktığınızda başınız dönebilir.

  • Sık İdrara Çıkma

Hamilelik oluştuktan 1 hafta sonra çok sık tuvalete çıktığınızın farkına varabilirsiniz. Geceleri olağandan daha fazla uyanıp tuvaletinizi yapmaya gidebilirsiniz. Bazı hamile kadınlarda kabızlık da gözlemlenebilir.

  • İştah Açılması

Mevsiminde yetişmeyen sebzeleri canınız çekebilir, aşerebilirsiniz. Aynı zamanda sürekli açlık hissi oluşur, bir şeyler yemek istersiniz.

  • Kusma ve Mide Bulantısı

Kadınların büyük bir çoğunluğu için “hamilelik belirtileri” dendiği zaman mide bulantısı ve kusma akıllara gelir. Hormonal değişimlerden dolayı mide bulantıları yaşanabilir. Kokulara karşı da aşırı hassasiyet duyulabilir.

  • Memelerde Büyüme Veya Hassasiyet

Bazı hamile kadınlarda meme uçlarında renk değişimi yaşanabilir. Bunun yanı sıra yaşanan hormonal değişiklikler sonucunda göğüslerde hafif ağrı, hassaslık ve büyüme olabilir.

  • Yorgunluk

Hamilelik, vücudunuzun iş yükünü arttırır. Vücudunuz hem sizin için hem de bebeğiniz için çalışacaktır. Bu nedenle kendini halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Hamilelik süresince salgılanan progesteron hormonu da sizin yorgunluğunuzu arttırır.