Hangi Spor İle Kaç Kalori Yakılır?

Şöyle bir etrafınıza baktığınızda hemen hemen herkesin vücudunda yeterince hoşnut olmadığı yönleri mevcut… Herkesin dilinde şöyle bir 3-5 kilo versemler, kimisinde ah 2 sene öncesine dönsemler, onlar bunlar, şunlar, bitmeyen serzenişler… Bir yandan da su içsem yarıyor, aman şekerim ben de herkes kadar yiyorum, yürüyecek miyiz? Bir taksiye binseydikler… Tüm bunlar yakamıza yapmış, şehir hayatının kaosu içerisinde savrulup giderken, nasıl kilo vereceğim ben diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Öyle sandığınız gibi de zor değil aslında kilo vermek, vücudunuzun ihtiyacı olanın üzerinde kalori almamaya özen gösterseniz yeter. Böylece mevcut kilonuzu koruyabilirsiniz.Yok benim derdim form tutmak değil, zayıflamam gerek diyenler; sizi de şöyle alalım. Sizin için de hangi spor ile ne kadar kalori yakabileceğinizi tespit ettik.

Spor dalları ile yakacağınız kaloriyi söylemeden önce şunu da belirtmek isteriz ki uyurken, uzanırken, otururken kalori yakıyoruz hatta bu kadarla da sınırlı kalmıyor ve nefes alırken dahi kalori yakmaya devam ediyoruz. Hal böyleyken su içsem yarıyor demek de olmaz. Su içerken dahi kalori yaktığımızı düşünürsek, yapmayınız, etmeyiniz, haydi hep beraber sıkılaşma ve erimeye başlayalım.

  • Uyuyarak geçirdiğimiz her dakikada 1 kalori yakıyoruz.
  • 1 saat yürüyüş ile ortalama 200 kalori yakabilirsiniz.
  • 1 saat dans ederek ortalama 200 kalori yakabilirsiniz.
  • 1 saat tenis oynayarak ortalama 500 kalori yakabilirsiniz.
  • 1 saat basket oynayarak ortalama 500 kalori yakabilirsiniz.
  • 1 saat yüzerek ortalama 600 kalori yakabilirsiniz.
  • 1 saat bisiklete binerek ortalama 500 kalori yakabilirsiniz.
  • 1 saat koşarak ortalama 700 kalori yakabilirsiniz.

Belirtmiş olduğumuz tüm aktivitelerde beden kitle endeksi ve tempoya göre yakılan kalori farklılık göstermektedir. Spor yapmayı zayıflamaktan öte sağlıklı bir yaşam standardı oluşturabilmek adına hayatınıza sokmanız gerektiğini unutmamalısınız. Sporu yaşamınızın bir parçası haline getirdiğinizde kilolar otomatik olarak sizden uzaklaşacaktır. Spor yapmayı sevmiyorum diyorsanız, henüz doğru spor ile tanışmamış olabilirsiniz. Kendinizi ve bedeninizi spordan mahrum bırakmayın.

Spor dolu, sağlıklı, zinde ve formda bir hayata sahip olmanızı dileriz.