Hayatımızdan Şekeri Nasıl Çıkarabiliriz?

Bu yazıda kaleme aldığımız şeker, bazı besinlerde tatlandırmak için kullanılan ve temel besin gruplarından herhangi birine ait olmayan şekerdir, yani sofra şekeri. Yapı itibariyle şekerden bahsedecek olursak; içerisinde moleküler düzeyde galaktoz, fruktoz ya da glikoz yer alan bütün besinler şekerlidir genellemesini yapabiliriz. Örneğin; meyvelerde, nohutta, sütte ve balda şeker vardır. Bu nedenle hayatımızdan tamamen şekeri çıkarabilmemiz mümkün değil. Kanımızda yakıt olarak glikoz bulunuyor, bundan dolayı şekeri tamamen hayatımızdan çıkarmamız sağlıksız olur. Her gün bir miktar karbonhidrat tüketmeliyiz. İşte bu yüzden karbonhidratın tamamen çıkarıldığı beslenme şekilleri insan sağlığını tehdit eder.

İşlenmiş olan ve şeker içeriği fazla olan besinlere gelirsek; (pasta, çikolata, kurabiye, kek, meyve suları, gazlı ve şekerli içecekler, hamurlu ya da sütlü tatlılar, bitkisel şuruplar, pekmez, reçel, bal vb.) gibi ürünlerden kaçınmakta fayda var. Şeker yerine bal, pekmez ya da bazı bitkilerin şuruplarını kullanmak, besinin şekerini ve kalorisini kesinlikle düşürmez. Sadece tadını ve besin değerini değiştirir. Bazı yanlış uygulamalar yapıldığı takdirde de besin zararlı hale gelir ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturur. Bu duruma örnek verecek olursak; kurabiyelerde ya da keklerde şeker yerine pekmez kullanmak son derece zararlıdır.

Şekerle aranıza mesafe koymak için bir süre basit şeker tüketmeyebilirsiniz. Örneğin; çaya çok şeker koyuyorsanız, çayı daha uzun aralıklarla için ve şekeri azaltın. Uzun süre şeker kullanmayarak şeker konusundaki iştahınızı dengeleyebilmeniz mümkün. Fakat şeker yerine geçen besinleri tüketerek faydalı ve yeni bir yaşam tarzı oluşturmalısınız. Aksi takdirde şekersiz kalmanızın sonu tatlı yeme kriziyle son bulabilir.