İyi Bir İlk İzlenim Oluşturmanın İpuçları

İletişim esnasında karşınızdaki bireyde iyi bir ilk izlenim oluşturmak istiyorsanız; 7 ila 17 saniyeniz var! Biz de sizler için iletişim kuracağınız kişide iyi bir izlenim oluşturmanın ipuçlarını araştırdık.

  • Karşınızdaki Kişiyi Önemseyin

Pozitif bir ilk izlenim yaratmanın en etkili yolu, karşınızdaki bireyin diyaloğun merkezinde yer aldığını hissettirin. Spotlar sadece sizin üzerindeymişçesine davranırsanız birtakım fırsatları kaybedebilirsiniz. Bu nedenle karşınızdakini konuşmanın merkezi hale getirin, öteki odaklı olduğunuzu ispat edin!

  • Kaliteli Bir Dinleyici Olun

İyi bir dinleyici olduğunuzu gösterirseniz, pozitif bir ilk izlenim oluşturabilirsiniz. Sözlü olarak olumlu ipuçlarıyla karşınızdakini uyarın. Unutmayın karşınızdaki kişinin konuşmaya devam edebilmesi için zaman zaman sizin onayınıza, yardımınıza ihtiyaç duyar. Sözsüz iletişimin de önemli olduğunu unutmayın, bu nedenle karşınızdaki bireyle göz teması kurmayı ihmal etmeyin.

  • İsmini Söyleyin

Yeni tanıştığınız kişilerin isimlerini mutlaka kullanın. Tanışma esnasında ismi hafızanıza kaydederek onu dikkatli dinlediğinizi gösterin. İletişim kurduğunuz kişinin adını birkaç kez kullanmanız, diyalogları kişisel hale getirmeniz açısından bir hayli önemli.

  • Esprilerinizi Abartmayın, Dikkatli Davranın

Aranızda bir soğukluk varsa dozunda yapacağınız bir iki espriyle sıcak bir ortama dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Fakat geri tepebilecek küçük düşürücü ifadeler kullanmaktan kaçının. Tam anlamıyla tanımadığınız bir kişinin hassas olduğu konuları bilmiyorsunuz, bu nedenle olmadık esprilerle birtakım engellerin ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz.

  • Görünüş Önemli

Sıradan kıyafetlerle değil, konuşmayı önemsediğinizi gösterebileceğiniz kıyafetlerle konuşmaya gidin. Bir iş görüşmesine gidiyorsanız buna uygun kıyafetler giyin. Terlik ve şortla gitmeyin, uygun kıyafet seçimi çok önemli.

  • Konuşma Üslubunuz Olmalı

Sizi dinleyenler; zekanızı, liderlik yeteneğinizi, eğitiminizi, kültürel düzeyinizi seçtiğiniz sözcüklerle ve kurduğunuz cümlelerle ölçerler. Temiz bir telaffuzun olmasına özen gösterin. Doğal mimikler kullanmaya çalışın. Kendinize has üslubunuzla karşınızdaki kişiyi etkileyin!

Çok sevgimle