Kendinizi Eleştirerek Geliştirin

Zaman zaman haksız olduğunuz durumlarla karşılaşsanız da, saldırgan bir tavır sergilerseniz de tarafınıza yapılan eleştirilerde gerçeklik payının olduğunu unutmayın. İnsanoğlu sürekli olarak davranışlarının tamamını olmasa da, bir kısmını inkâr etme eğiliminde olmuştur. Kuruluşlar gibi kişilerin de, güçsüz yanlarını fark etmesiyle gelişebildiğini ve büyüyebildiğini söyleyebiliriz.

Küçük yaşlardan itibaren annelerimizden, babalarımızdan, komşulardan, öğretmenlerimizden, arkadaşlarımızdan sürekli olarak eleştiriliriz. Çocuklar işlerin nasıl yürüdüğü konusunda çelişkiye düşer ve bunun sonucunda da birtakım sorunlarla karşılaşırlar. Başı derde girmeyen bir birey, dünyayı keşfetmeye çok da meraklı olmaz. Kimse sesini çıkartmazsa kütüphanede avaz avaz bağırmanın yanlış bir davranış olduğunu nasıl anlayabilirdik?

Çocukların büyük bir çoğunluğu, büyüklerin yaptığı uyarıları kişisel olarak almaz. Çünkü çocuklar işlerin nasıl yürüdüğünü bilmez, büyüklerin de bunu onlara öğretmesi gerektiğini bilir gibidirler. Burada önemli olan husus, çocukların sürekli olarak kendilerini daha ileriye götürme çabalarıdır. Yetişkin bireyler ise eleştirileri kabul etmekte sıkıntı çekerler.

Elbette hem yetişkinler hem de çocuklar için geribildirimin nasıl geldiği fazlasıyla önem taşır. Şikayetin ya da eleştirinin biçimi, tonu sıcak olduğunda bu durumu kabul etmek daha kolay olur. Karşı tarafı aşağılayıcı bir şekilde davranıyor ve sürekli karşısındaki kişiyi eleştiriyorsa, karşısındaki kişi de onu dinlemez. Bu tarz durumlarla karşılaşan evli çiftler de, böyle davranan eşlerin dedikleri karşısında kulaklarını tıkamalıdır.

Sevgilerimle