Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Beden İçin Tavsiyeler!

Gece rahat uyuduysanız, ertesi güne zinde, dinlenmiş, rahat ve bir o kadar da mutlu olarak başlarsınız. Tertemiz bir uyku sağlıklı bir günün anahtarıdır. Yeme içme bize ne kadar enerji veriyorsa, uyumak da bize enerji veren ve sürekli ihtiyaç duyduğumuz bir durumdur. Beynimiz uyku esnasında rahat bir nefes alır. Beynimiz başta olmak üzere tüm vücudumuz baştan aşağıya dinlenir. Uykumuzu aldıktan sonra güne başlamak, gün içinde enerjimizi korumamıza ve sağlıklı yaşam sürdürmemize yardımcı olur. Sağlıklı yaşamak istiyorsak bedenimizin de sağlıklı kalması gerekiyor, bunun için birkaç adım önereceğiz.

  • Sağlıklı beslenme, bu noktada büyük öneme sahip. 3 ana öğün ve birkaç ara öğün de olmak üzere beslenme düzeniniz dengeli bir şekilde dağılmalı. Gece boyunca aç kalmadıktan sonra güne mükemmel bir başlangıç yapabilmek için kahvaltı yapmak şart! İlk tavsiyemiz; kahvaltısız evinizden adım atmamanız yönünde.
  • Doğru beslenme için vücudumuz her yeni bir günde 50 civarı besin öğesine ihtiyaç duymaktadır. Bu besin öğelerini karşılayabilmek için tükettiklerimiz çok önemli. Sebze, meyve, süt, ekmek ve et olarak bu besinler 5 ana grupta toplanmakta. Diyet yapabilirsiniz, ancak tek besinle diyet yapmamanız gerekiyor.
  • Sağlıklı bir bedene sahip mi olmak istiyorsunuz? En iyi içeceklerden olan ayran, maden suyu ve su gibi içecekleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Süt ve sütlü içecekler, yiyecekler kalsiyumun en mükemmel kaynağı. Yeterli derecede bunları tüketin ki kemik hastalıklarına maruz kalmayın.
  • Sağlıklı beslenme işlemini başarıyla tamamladık. İş orada bitmiyor. Fiziksel aktiviteler de yapmalısınız. Özgüven sahibi olmak, başarılı olmak, kendinizi enerjik hissetmek için fiziksel aktiviteler yapabilirsiniz. Bu aktiviteler size bir çok alanda olumlu dönüşler sağlayacaktır.
  • Formunuzu korumak istiyorsanız; haftada en az 3 kere 25 dakika civarında ara vermeden egzersiz yapmaya çalışın.