Uzak Durmanız Gereken İnsan Tipleri

Farkınızda olmasınız bile bazı insanların hayata karşı sergilediği tavırlar psikolojinizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Mutlu bir birey olmak istiyorsanız bazı insan tiplerinden uzak durmanızda fayda var. Peki, uzak durmanız gereken insan tipleri nelerdir?

  • Hayatı Yarış Olarak Algılayan

Çevrenizde öyle birisi vardır ki, onunla ne zaman dışarı çıksanız kendisini bir yarışmadaymış gibi hazırlar ve size de bir yarışmada olduğunuzun duygusunu hissettirir. Kariyerden kıyafete kadar birçok şey o kişi için yarış halini alabiliyor. Bu tarz kişilerle arkadaşlığınızı bitirebilir, bitiremiyorsanız da en azından bir mesafe koymalısınız. Çünkü sürekli birbirini geliştirmeye çalışan bu insanlar daha iyisini elde etmek amacıyla motivasyon sağlarlar. Bu da sizin yorulmanızı sağlayabilir ve arkadaşlığınızın yarışma içerisinde geçmesine neden olabilir.

  • Bardağın Boş Tarafını Gören

Bir olaya karşı iyi bir enerjiniz varsa kötümser arkadaşınızın devreye girmesiyle enerjiniz bir anda dibe vurabilir. Bu noktada yapmanız gereken bardağın boş tarafını gören arkadaşlarınızla aranıza mesafe koymak. Gerçekçi olduklarını sanalar, sürekli şikayet ederler fakat tek yaptıkları olumsuz düşünceler aşılamaktır. Etrafınızda sizi destekleyen pozitif insanların olması sizin için daha yararlı olacaktır.

  • Sözünde Durmayan

Satıcı arkadaşlarınızda olmayan özelliklerin başında güvenilirlik bulunmaktadır. Sözünde durup durmayacakları belli olmayan bu insan tipleri bir anda ortadan kaybolabilirler. Size söz verdiğinde gelmezse telefona sarılmayın, çünkü muhtemelen o telefon açılmayacaktır.

  • Hesabı Sürekli Size Ödeten

Sorumluluğun ya da paranın olduğu ortamlardan bir anda kaybolur otlakçı arkadaşlarınız. Bu tarz insanlarla arkadaşlık ediyorsanız, elinizi sık sık cebinize götürmek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Maddi yardım önemlidir, fakat bu yardımın karşılıklı olması gerekir.

  • Kolaylaştıran

Sizi her zor durumdan kurtarabilen, hayatınızın her anında yanınızda olan, paraya ihtiyaç duyduğunuzda borç vermeye hazır olan arkadaş tipi de kolaylaştırıcıdır. Neden mi; çünkü bu insanlar sizin kişilik oluşturmanıza imkân tanımaz. Kolaylaştırıcı olmak ile destekçi olmak ayrıdır. Bu nedenle yaptığınız yanlışların farkına varmanızı sağlayan arkadaşlara ihtiyacınız var.

Çok sevgilerimle