Yeni Yıl Geleneği & 2019 Öncesi Burçlar

Yeni Yıl Geleneği’nin bir Batı geleneği olduğunu düşünürüz değil mi?Aslında öyle olmadığını, bunun Türklerin ve Şamanların bir geleneği olduğunu biliyor muydunuz? Hatta Noel Baba bile! Bu yazıda geleneğin köklerini araştırmakla birlikte, 2019 yılının burçları nasıl etkileyeceği hakkında da bilgi vereceğim. Öncelikle,bu geleneğin kökleri ile ilgili konuşan ünlü ve dünyada eşine az rastlanır bir sümerolog olan Muazzez İlmiye Çığ’ın bu konudaki görüşünü aktarıyorum. Şöyle diyor Çığ;

”Eski Türklerde, gökyüzü tanrısal bir güç olarak kabul edilirdi. Geceyle gündüz kavga halindeydi. 21 Aralık tarihinin ardından günlerin uzamaya başlaması, kutsal kabul edilen güneşin kavgayı kazandığı gün olarak kabul edilir ve bunun için şenlikler düzenlenirdi. Bu kutlamalarda ‘Akçam’ denilen çam dalı kullanılır, o çam dalının altına, Tanrı iyi insanlara iyi şeyler sunduğu için, hediyeler konulurdu. Tanrı gelecek yıl iyi şeyler versin diye de, o çam dalına iyi dilekleri simgeleyen bezler, süsler bağlanırdı. O gün aileler bir araya gelir, yemekler yapılır, yenir, şarkılar söylenip, dans edilirdi.”

Noel Baba’nın da yine Türk geleneğinden günümüze geldiğini belirten Çığ, “Bugün Noel Baba olarak kabul edilen yaşlı adamın, gökyüzü tanrısının kötü kardeşi yeryüzü tanrısı olduğuna inanılır. 22 Aralık’ta onun bile iyi olmaya karar vererek, kapı kapı dolaşıp hediyeler verdiği düşünülürdü. Noel Baba’nın kıyafetleri tıpkı Türk geleneklerindeki kıyafetleri yansıtır. Bu adet, Hunlarla birlikte Avrupa’ya, Hıristiyanlığın yaygınlaşmasıyla birlikte Hıristiyanlara geçti. Yılbaşı kutlama geleneği, 325 yılında alınan bir kararla Hz. İsa’yı anmak için kullanılmaya başlanmıştır .”

Yani, çam ağacı da, Noel Baba da aslında bize ait. Tabii bir de Aziz Nicholas meselesi var. Türkiye’ye Hristiyanlığı yaymak için gelmiş olan Aziz Nicholas, ömrünü Antalya’da tamamlamıştır. Beyaz sakalları ve çocuklara yeni yıl zamanı verdiği hediyeler ile tanınan Nicholas’ın, yerli Noel Baba olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz kanımca… Kısacası, Noel kutlamalı mıyız, kutlamamalı mıyız sorularının yıllardır gündemi meşgul ettiği de düşünülecek olursa, bunda yanlış bir şey olmadığını anlamak için sadece tarihe bakmak yeterli olacaktır diyebilirim.

 

Şimdi de bu sene bizleri gezegenler nasıl etkileyecek, nelere dikkat etmeliyiz ona değinelim…

 

Koç; Sevgili Koç burçları… Geçtiğimiz sene sizin için pek de iyi değildi. Bu sürecin 2019 Mart ayına dek süreceğini üzülerek söylemek zorundayım ama mart ayı geldiğinde, bilhassa kariyer ve özel hayat ile ilgili çok büyük değişikliklerin sizi beklediğini de söyleyebilirim. Özellikle kariyer ile ilgili olarak mart ayında vereceğiniz kararların sizi çok yükseklere taşıyacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Seçim yapmak için mart ayı çok uygun. Aynı zamanda bekar koçlar mart ayı içerisinde çok uzun soluklu birlikteliklere başlayacak. Evli koçların hane içerisindeki sorunları bitecek. Küllerinizden yeniden doğacağınız kesin Koç burçları. Bu sene yeniliklerden korkmayın.

 

Boğa; Sorumluluk almaktan korkmayacağınız yeni bir yıl sizi bekliyor sevgili Boğa’lar. Size muhalefet eden veya engelleyen insanlar sizden ikinci şans istediklerinde- ki isteyecekler- merhametinize yenilmemeniz gerektiğini altını çizerek belirtmeliyim. Gerek iş, gerekse aşk hayatınızda kendi doğrularınız ile yeniden şekilleneceksiniz bu yıl. Korkmadan adım atmalısınız diyebilirim. Haziran ayına dek ufak sıkıntılar ile uğraşacak olsanız da, haziran sonrası her anlamda büyük yükselişleriniz olacağını göreceksiniz. Bilhassa bekar boğalar için haziran sonrası yeni ilişkiler için çok elverişli olacak diyebilirim.

 

İkizler: Özellikle yılın ilk dört ayında bilmediğiniz noktalara iş ve işsel anlamda girmemelisiniz.  Kendi ruhunuzu katabileceğiniz, inançlarınızdan aldığınız güç ile mesleki ve eğitim ile ilgili konularda yükseleceğiniz dönem nisan ayından sonra başlıyor sevgili İkizler burçları. Yalnız birçok anlamda ilerleme kaydederken gizliliğe önem vererek ilerlemeniz gerekecek bu yıl. Çevrenizde sizi kıskanan ve engellemeye çalışanlar birikecek gibi görünüyor. Dolayısıyla özellikle mesleki anlamdaki ilerlemeyi daha içsel biçimde yaşamak çok önemli olacak diyebilirim. Özel yaşamınız ile ilgili de, başkalarına değil, kendinize dürüst davranarak hareket etmeniz gerekiyor.

 

Yengeç; Tutulmalar geçtiğimiz süreçte sizi çok fazla imtihandan geçirdi sevgili Yengeç’ler. Yalnız bu süreçte ne ektiyseniz onu biçeceğiniz yeni bir yılın sizi beklediğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Çevrenizdeki enerji vampirlerinden kurtuluyorsunuz bu yıl. Bundan korkmayın, yalnız kalmayacaksınız. Aynı zamanda bastırdığınız yetenekler, özellikler de bu yıl çok güzel biçimde ortaya çıkacak. İş hayatınızla ilgili gelişmeler çok görünüyor. Özellikle nisan sonrası büyük atılımlar yapacağınızı söyleyebilirim. Kasım ayı ise doruk noktada olacağınız ay olarak şekilleniyor sevgili Yengeç’ler. Bu yıl uyanacaksınız, uyanmış ruhunuzu bastırmaya çalışarak hareket etmemelisiniz.

 

Aslan; Özellikle aşk hayatınızda bu yıl çok güçlü etkiler söz konusu olacak gibi görünüyor. Yaşamış olduğunuz mutsuzluklardan tamamen sıyrılacağınız yeni bir yıl sizi bekliyor duygusal anlamda sevgili Aslan’lar. Uzun zamandır aşka küskün olan Aslan’lar, 2019’da ruhunuzu, kalbinizi ısıtacak yeni bir aşk söz konusu diyebilirim. İhtiyacınız olan tek şey geçmişi affetmek olacak. Hayatında biri olan aslanlar için ilişki ile ilgili çok ciddi adımlar var diyebilirim. İlişkinizin tamamlanacağı kesin. Bu sene, bakış açınızın gerçekten olumlu anlamda değişeceği bir sene olacak Aslan’lar. Maddi anlamda da ekim ayında çok büyük rahatlamalarınızın olacağını söyleyebilirim son olarak.

 

Başak; Bilhassa ailevi konular çok önemli olacak. Var olan sorunların tereyağından kıl çeker gibi bittiğini göreceksiniz bu sene. Miras, alım-satım ve hukuki işleri olan Başak’lar güzel atılımlar yapmaya fırsat bulacaklar. Bunun zamanı olarak da en geç mayıs ayı görünüyor diyebilirim. Sözlü sataşmalar ve küskünlükler yaşadığınız insanların özürleri ile bu sene çok sık karşılaşacaksınız ve merhamet duygunuz çok üst seviyede olacak. Sorunlar bitecek, küskünlükler barışa varacak ve bunların hepsi sizin için çok hayırlı olacak bu sene sevgili Başak’lar. İş ve eğitim hayatı ile ilgili çekinmeden hareket edebilirsiniz. Büyüyeceğiniz yıl bu yıl diyebilirim.

 

Terazi; Bu sene her türlü kaygı, korku ve kuşkudan uzaklaşıyorsunuz sevgili Terazi’ler. Öncelik sıranız şimdiye kadar hep başkaları oldu ama bu sene kendinizi ön plana çıkaracağınız ve hayatınızın tam anlamıyla patronu olacağınız bir sene. Bu anlamda eğer başkaları değil bu sene ben derseniz kazanacaksınız diyebilirim. Bu sene şans sizinle olacak. Her anlamda şanslı olacağınız bir yıl sizi bekliyor ama dediğim gibi, eğer kendinizi yine ikinci plana atarsanız aynı döngüye kapılacaksınız. Bu anlamda çok dikkatli olmakta fayda var sevgili Terazi’ler.

 

Akrep; Sevgili Akrep burçları, bu sene zorlanacağınız enerjiler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle aşk ve iş hayatınızda saplantılı düşüncelerden kaçınmanız gerekiyor bu sene. Yoksa aynı tekrarlar ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kendinize haksızlık etmeyi bir kenara bırakıp gerçek değerinizi ortaya koyabilirseniz şayet, hayatın her alanı çok daha iyiye de gidebilir. Yalnız, bir kabulleniş ve sabırlı bir bekleyiş de gerekecek bu sene sevgili Akrep’ler. Bilhassa özel hayatınızla ilgili geçmişi affetmeniz gerekiyor 2019’da.

 

Yay; Son on iki yıldır şanssız enerjiler ile karşı karşıyaydınız ama bu sene sizin seneniz olacak demek yanlış olmaz. Maddi, manevi gerçekten şansı yakalıyorsunuz sevgili Yay’lar. Yıl sonuna kadar küllerinizden yeniden doğacaksınız. Önemli bir noktayı hatırlatmam gerekiyor. Her şeyi şansa bırakıp disiplinden uzaklaşmak riskli olacaktır yine de. Bu anlamda çalışmadan ve özveriden geri durmamakta fayda olacak diyebilirim sevgili Yay’lar. Her halükarda çok şanslı olacak bir yıl sizi bekliyor. Bilhassa gönül işleri ile ilgili aradığınızı bulacağınızı da söyleyebilirim.

 

Oğlak; Bu sene en çok dikkat etmeniz gereken nokta, ailevi durumlar dolayısıyla özel hayatınızda yapabileceğiniz yanlışlar. Özellikle beraberlikler ile ilgili olarak sonlar veya başlangıçlarda dışarının müdahalesini geri planda tutmanız gerekecek sevgili Oğlak burçları. Daha çok sezgisel davranmak ve içinizin sesini dinlemekte yarar olacak bu sene. Bir konu da hırsa kapılmamak gerektiği yönünde, atacağınız adımlarda hırsla değil sakinlikle hareket edebilirseniz şansı kendi tarafınıza çekeceğinizden şüpheniz olmasın diyebilirim. Yalnız, hırs ve öfke ile hareket ederseniz şayet, kayıplarınız büyük olabilir; dikkat!

 

Kova; Özellikle mesleki konularda şeytanın bacağını kırıyorsunuz sevgili Kova’lar. Yanlış gördüğünüz her noktada tepkinizi geciktirmeden vermelisiniz bu sene. Bu, sizi mesleki yönden ileriye taşıyacak bir hamle olacak diyebilirim. Susarsanız, kaybedeceksiniz. Ama sakin ve kararlı biçimde hareket ederseniz, kazanımlarınız çok büyük olacak sevgili Kova’lar. Aşk hayatınızla ilgili yeni başlangıçlar da söz konusu bu sene. Ya da var olan ilişkinin daha ciddileştiğini göreceksiniz. Bilhassa temmuz ayı bu açıdan çok şanslı olacak diyebilirim son olarak.

 

Balık; Jüpiter geçici ile birlikte iyi enerjiler ile karşı karşıya kalacaksınız sevgili Balık’lar. Değişimden korkmayın. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunun farkındalığı ile ilerlerseniz, çok büyük kazanımlarınız olacağını söyleyebilirim. Aşk hayatınız ile ilgili bile bu değişimin size zararı olmayacağından emin olabilirsiniz sevgili Balık’lar. Yeniden doğmuş gibi hissedeceğiniz bir yılın sizi beklediğini de söylemeliyim. Yalnız, tek nokta risk almamaktan korkmamak olacak diyebilirim.