Eş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hiç kimse evliliği zamanı gelince boşanmak için yapmaz. Evlilik her zaman huzurlu bir aile olarak varlığını koruyacak bireylerin bir araya gelmesi demektir. Bu anlamda kişilerin ömür boyu yaşayacağı ve hayat arkadaşım diyeceği kişiyi seçerken dikkatli olması gerekir. Aynı evin içerisinde aynı hayatları paylaşma düşüncesinde olan kişilerin birbirleri ile olan uyumları ise evlilik öncesi eş seçimi olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle eş seçimi evliliğin gidişatını belirleyen en önemli olgudur. Eş seçimi yaparken dikkatli olmak ve doğru seçimde bulunmak mutlu bir evlilik hayatını beraberinde getirecektir.

Eş Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eş seçimi ve evliliğe hazırlık dönemi oldukça zorlu ve doğru adımların atılması gereken bir dönemdir. Bu dönemde evlenecek olan kişilerin karşılarındaki kişileri duyguları ile değil mantığı ile de tartması gerekir. Çünkü duygularla verilen kararlar evliliğin ilerleyen zamanlarında sorunlar yaşanmasını kaçınılmaz kılabilir. Mantıklı bir karar vermek isteyenlerin ise eş seçiminde kriterler bulundurması şarttır.

1

Eşinize Bakınca İçiniz Açılmalı!

Eş seçimi yapacak olan kişilerin dikkat edeceği en önemli konu bir ömrü birlikte geçireceği eşine karşı içinin ısınmasıdır. Bazı kimseler vardır ki gördüğünüzde bir anda samimiyet kuramazsınız hatta beğenmediğinizi düşünürsünüz. Ancak evlenmeyi düşündüğünüzde karşınızdaki kişiye karşı gerçekten güzel duygular besleyip beslemediğinize bakmalısınız. Kaşı, gözü, kıyafeti diyerek takıldığınız noktalara bir sünger çekerek huyunu değerlendirdiğiniz eş adayı sizin için daha iyi olacaktır.

Aileler Önemli!

Eş seçimi ve evliliğe hazırlık süreci içerisinde sizlerin yanında olacak olan en belirleyici kriterlerden biri de ailelerdir. Evlenmeyi düşündüğünüz kişinin ailesinin size bakışı ve sizin onlar hakkında düşündükleriniz evliliğinizi büyük oranda etkileyecektir. Bu nedenle evlenirken ailelerin birbirleri ile olan uyumuna ve sizin ailelere karşı uyumunuza bakmalısınız.

2

Evlilikteki İdealleriniz Uyuşmalı!

Evleneceğiniz kişi ile evliliğe yönelik konuşmalar yapmanız ve evlilikten neler beklediğinizi konuşmanız lazım. Çünkü her insan farklı bir dünyadır ve karşınızdaki kişinin bazı düşünceleri sizin dünyanızda olumlu karşılıklar bulmayabilir. Evlilik sürecine girmeden önce evlenmeyi düşünen kişilerin mutlaka bu yönde konuşmalar yapması gerekir.

Eş Seçerken Danışın!

Eş seçimi yaparken kişilerin mutlaka büyüklerine ve düşüncelerine değer verdikleri kişilere bu konuda danışması gerekir. Bazen kişiler doğru bir tahlilde bulunamaz ancak çevresindeki kişiler daha farklı görüş açılarına sahip oldukları için değerlendirmelerinde isabetli olabilirler.

4

Evlenecek Kişiler Tanışmalıdır!

Herkes evlenecek olan kişilerin elbet tanışması gerekir diye düşünebilir. Ancak buradaki tanışma çok farklı bir durumdur. Eş seçiminde kriterler arasında bulunan tanışma kişinin öncelikle kendini tanıması ile başlar. ‘’Ben nasıl bir eş istiyorum, karşımdaki insan benim istediğim eş adayına uygun mu?’’ gibi soruların yanıtlarını veren kişiler eş seçiminde uygun gördükleri adayla tanışırken de karşısındaki kişiye ‘’Evlenmek istediğin eş profiline uyuyor muyum?’’ gibi sorular sormalıdır. Birbirine gerçekçi cevaplar veren çiftlerin uyumu daha kolay olacaktır.

Denkliğinize Bakın!

Davul bile dengi denginedir atasözünü duymuşsunuzdur. Evlilikte bu sözle uyumlu bir durumdur. Çünkü eş seçiminde bulunacak olan kişilerin dengi olmayan biri ile evlenmesi sonucu büyük sorunlar meydana gelebilir. Bu denklik nedir diye düşünüyorsanız şu yönlerden denklik arayabilirsiniz:

  • Düşünce ve duygular,
  • Aileler,
  • Eğitim seviyeleri,
  • Dini inançlar,
  • Yaşam tarzları,
  • Ahlak ve sosyal yaşam,
  • Maddi durumlar,
  • Fiziksel özellikler…

Bu kriterler çoğaltılabilir. Ancak kişilerin eşlerini seçerken konuya her yönüyle bakmaları ve doğru bir karar vermeleri gerekir. Eş seçimi nasıl olur düşüncesinde olan kişilerin eş olarak düşündükleri kişiye dair düşünceleri ve hissettikleri de önemlidir.

5