Hamilelikte Beslenme Önerileri

Anne adaylarının üzerinde önemle durması gereken konuların başında beslenme geliyor. Hamilelik döneminizi kaliteli ve sağlıklı bir şekilde geçirmek, gebeliğe özgü belirtileri daha az yaşamak ya da yaşamamak, bebeğinizin dünyaya yeterli besin depolarını oluşturmuş olarak gelmesi ve potansiyeli olan kiloya ulaşması, sütünüzün kaliteli olması, rahat bir lohusalık geçirmek için beslenme alışkanlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Hamileliğin hangi döneminde bulunursanız bulunun, beslenmeye dikkat etmenin önemini öğrendiğiniz an daha dikkatli davranmalısınız. Sağlıklı beslenme hem sizin hem de bebeğinizin yararına olacaktır. Gebelik döneminde mineraller, vitamin, protein, günlük kalori, gerekli sıvı gibi elementlere olan ihtiyacınız artar. Bu ihtiyaçları karşılayabilmeniz için vücudunuz size yol gösterecek. Tokluk ve açlık merkezlerinin gebeliğe uyum sağlamak amacıyla, farklılaşan işlevleri sayesinde bu ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz. Hamilelikte önerilen beslenme şekli ise tüm temel besin maddelerinden her birinden düzenli ve yeterli bir şekilde almaktır. Temel besin maddelerinden yağ ve şeker miktarı yüksek gıdalar dışında her birinden belirli bir miktar tüketilmelidir. Yağ ve şeker miktarı yüksek gıdalar ise besleyici özelliklerinin düşük ve kalorilerinin yüksek olduğu gıdalardır. Bu gıdalar bebeğine ya da size herhangi bir yarar sağlamaz.

Gebelik döneminizde dengeli beslenme alışkanlığına kavuştuğunuzda, doktorunuzun verdiği demir içerikli preparatları düzenli olarak kullandığınızda, sıvıyı bol miktarda tükettiğinizde; sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, normal sınırlar içerisinde kilo almak, doğum sonrası formunuzu korumak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için beslenmeyle ilgili size düşen bütün görevleri yerine getirmiş oluyorsunuz.

Sevgilerimle