Haydi Detoksa!

Son günlerde vücudunuzda şişkinlik mi hissediyorsunuz, uyuyor uyuyor yine de uykunuzu alamıyor musunuz? Yatıyor fakat bir türlü uykuya dalamıyor musunuz? Vücudunuzu ağırlaşmış ve hantal mı hissediyorsunuz? Su içip arınmak istiyor fakat bir süre sonra sudan sıkılıyor, içemiyor musunuz? Cevaplarınız evetse formülünüz bizde… Mevsim değişimlerinde vücudunuzun su tuttuğu, ödem yaptığı ve dolayısıyla rahatsız edici bir şişkinlik ne yazık ki pek çoğumuzun başına bela niteliğinde; göbekte şişkinlik, bacaklarda tombullaşmış bir görüntü, el, ayak şişkinliği hatta yüz ve gözlerde bazen belli belirsiz bazen de hatırı sayılır bir şişlik oluşuyor. Gerek görsel olarak gerekse verdiği hissiyattan kurtulmak adına evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz detokslar hakkında bilgi vereceğiz; böylece ödem atmak çocuk oyuncağı olacak. Haydi detoksa diyor, sizi de su bazlı içeceklerimizi yapmaya davet ediyoruz.

detoxMeşhur Nane ve Limon: Nane ve limonun uyumu dünyaca bilinir; büyükannelerimiz ve annelerimiz bize bu karışımı sıcak içirmeyi tercih etmiş olsa da sizi su içmeyi kolaylaştıracak, şekerli içeceklere de ara vermenizi sağlayacak nane ve limon detoksuna bekliyoruz. Bir sürahi suya dilimlenmiş bir limon ve birkaç dal nane atıyor; buzdolabında birkaç saat bekletiyoruz. Dilerseniz bu karışıma salatalık da ilave edebilirsiniz. Bu karışım hem içinizi ferahlatacak hem de ödem atmanızı sağlayacak.

Turta Kokusu: Elma ve tarçının muazzam uyumu size de keyif veriyorsa bu detoks tam da size göre… Bir sürahi suya elma dilimleri ve çubuk tarçın ekleyerek dolapta bekletebilirsiniz böylece hoş bir aromalı su içme olanağına sahip olacaksınız.

Metabolizmam Kuvvetlensin Acıya Da Ekşiye De Katlanırım Detoksu: Bu tarifimizin tadı diğerlerinden biraz farklı olsa da metabolizmanız için son derece önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Yarım zencefili dilerseniz rendeleyebilir dilerseniz de eskilerin deyimi ile çintikleyebilir üzerine bir tam limon sıkabilir ve bir sürahi suya ekleyerek dolapta bekletebilirsiniz.

Tatlı Severlere Karpuz Detoksu: Az da olsa karpuz satılmaya devam ediyor ve siz hala karpuz lezzetine doyamadıysanız; minik karpuz dilimleri ile bir sürahi suyu buluşturabilir ve içerisine nane yaprakları atabilirsiniz; böylece kırmızı ve yeşilin muazzam uyumu detoksu yapmanız için sizi teşvik edecek.

Belirttiğimiz detoks tarifleri herhangi bir sağlık sorununuz olmaması halinde kullanılmalı; sağlık sorunu olan kişilerin doktoru ile iletişime geçerek doğru beslenme planını uygulamasını öneririz.