Yalancı Doğum Ağrıları

Hamile bayanların geneli doğuma yaklaşılan son aylarda meydana gelen kasılmalar sonucunda, “acaba bebek mi geliyor, doğum mu başlıyor?” tarzında telaşa kapılıyor ve telefonlarına sarılarak doktorlarını arıyorlar. Yalancı doğum ağrıları, özellikle gebeliğin son aylarında sıklıkla gözlenebildiği gibi 24. gebelik haftalarından itibaren gözlemlenebiliyor.

Braxton Hicks (Yalancı Doğum Ağrıları), doğum provası niteliği taşıyor. Daha önce hamile kalan bayanlarda daha şiddetli olur ve erken başlar. Rahminiz doğum esnasında bebeğinizi itecek gerçek kasılmalara hazırlık yapar. Bu kasılmalar genel olarak sancısız hissedilir. Yukarıdan başlar, yavaş bir şekilde aşağıya iner ve gevşemenizi sağlar. Bu süre 2 dakikaya kadar çıkabilir.

Yalancı Doğum Ağrılarının Özellikleri

  • Düzensiz aralıklarla gidip gelir.
  • Sıklığı, şiddeti ve süresi değişkendir. Sıklık 10-20 dakikaya kadar inebilir.
  • Genellikle ağrısızdır. Doğum yaklaştıkça hafif ağrılar olabilir.
  • Rahim ağzında değişiklik meydana gelmez.
  • Sedasyon ağrı kontrolü ile ağrı durdurulabilir.

Yalancı Doğum Ağrıları Neden Olur

Rahim ağzının açılarak doğuma hazır hale gelmesi ve incelmesine yardımcı olmak için bu ağrılar ortaya çıkar. Susuz kalındığında, karına yapılan dokunuş ve travmalar sonucunda, yorgunluk sonrasında, cinsel ilişki sonrasında, bebek aşırı hareket ettiğinde bu tarz yabancı doğum ağrıları gözlemlenebilir.

Yabancı Doğum Ağrım Olursa Ne Yapmalıyım

Zararsız olan bu ağrılar sizi rahatsız edecek dereceye geliyorsa aşağıda belirttiğimiz önlemleri alın. Her şeye rağmen ağrınız şiddetleniyor ve geçmiyorsa doktorunuza başvurun.

Çok sevgilerimle