Çocuklara Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Beslenme Alışkanları Nasıl Kazandırılır

Çocuklara bir şeyler yedirmek kadar zor bir şey yoktur. Hele bir de seçici bir çocuğunuz varsa işiniz daha da zor. Özellikle sebze yemekleri çocuklar tarafından tercih edilmeyen yemekler arasında yerini almıştır. Unutmayın ki, çocuklarınızın sağlıklı büyüyebilmesi için tüketmesi gereken önemli gıdalar bulunuyor. En basit önemli gıda ise, çocuklarınızın kalsiyum ihtiyacını karşılayan süttür.

Çocuk da olsanız, yetişkin de olsanız her zaman dengeli beslenme alışkanlıkları kazanmalısınız. Dengeli beslenmenin çok farklı gıda türleri içerdiğini de unutmayın.

Örnek Dengeli Beslenme Listesi

  • Günde minimum 5 porsiyon sebze ve meyve.
  • Tam tahıllı kahvaltı simidi ve ekmeği gibi rafine edilmemiş nişasta içeren yiyecekler.
  • Mercimek, yumurta, balık ve et gibi protein açısından zengin gıdalar.
  • Bazı süt ürünleri.

Çocuklarda Dengeli Beslenme

Çocuğunuzun güzel ve sağlıklı beslenebilmesi için, belirlediğiniz 2 ürünü her öğünde kullanmaya çalışın. Peynir, yoğurt ve süt gibi gıdalar zengin protein ve vitaminler içerir. 1 yaşın üstündeki çocuklara maksimum 500 ml. süt verin. Az yağlı ürünler kullanmayın; nohut, mercimek, et ve balık gibi çeşitli gıdalar tüketmesini sağlayın. Demir eksikliğine bağlı kansızlığın önlenmesi için kırmızı et tüketimine önem verilmeli. Daha sonrasında sebze ve meyve gibi besinlerin çocuklarınız tarafından tüketilmesi sağlanmalıdır.

5 yaşına kadar çocuğunuza her gün 2 bardak yoğurt ya da süt tükettirmeye çalışın. Kemik gelişimi açısında bu besinlerin önemi bir hayli fazladır. Düzenli et tüketmeyen çocuklara yumurta her gün yedirilmeli, tüketenlere ise 2 günde bir yedirilmelidir. Sebze konusunda seçici olan çocuklarınıza sebze tükettirmek istiyorsanız, doğrudan yemeğini yapmak yerine börek, köfte, pilav, çorba gibi yiyeceklerin içerisine ilave ederek tükettirebilirsiniz. Unutmayın; meyvelerin kabuklu tüketimi, çocukların kabız problemini önleyebilir.