2015 BURÇLARIN BİRBİRLERİYLE İLİŞKİLERİ

KOVA

2015 Numerolojik Değeri: 11/2

2015 İlişkiler Haritası Rehber Kartı: Aziz

Bu yıl Kovalar Yaşam güçlerinin dünya  ile buluştuğunda ne büyük mucizeler yaratabileceğinin farkına varıyorlar. Bu yıl onların ışıkları yüreklerinin derin bir ışığıyla birlikte yanıyor ve belki de bugüne kadar hiç hissetmedikleri kadar derinlerinde hissediyorlar tüm olanları ve işin ilginç yanı bu sefer seyirci olmaktan öte tüm olanlara bizzat oyuncunun kendisi olmayı ve şimdiden iyi bir iş çıkarmayı seçiyorlar.

Kova Zodyağın en ilginç ışıklarından biridir. Onu anlamak her zaman öyle çok da kolay değildir. O daha çok ileri teknolojik düzeyi verir ve Yeni Çağın burcudur aslında ki gitmekte olduğumuz titreşim onun titreşimidir. Yeniliklerin burcudur Kova ve o hep kendine hastır. ‘’ nevi şahsına münhasır ‘’ sözcük grubu bir Kova ile karşılaşıldığı bir anda yahut doğum haritasında ‘’ kova ‘’ lığının kendini gösteren bir ışıkla karşılaşıldığı bir anda söylenilmiş olması çok muhakkaktır.

Kova sorgular ve kendi cevabını bulmak ister. Yöneticisi olan Uranüs de kendi gibi asi bir ruh taşımaktadır. Diğer gezegenlere kıyasen neredeyse baş aşağı bir devir yapmaktadır. Diğer yönetici gezegeniyse Satürndür Kovanın ki Kadim Astrolojide yoğun olarak bu gezegenin etkilerinden bahsedilir. Kova bilincimizin ulaşabileceği en yüksek düzeyin kendisidir. Ötesinde olan artık aklın ötesindeki bir aklın ışığı olabilmektedir ki Zodyağın bundan sonraki ışık görevlisi artık Balıktır. Kova içinde bütünlüğün ve birliğin sırrını barındırmaktadır.

En ilgisini çeken temadır İnsan bir Kovanın, Kova onu tanımak ve anlamak ister ve çok kez onun içinde olmak onun için harika bir deneyim sahasıdır ve o çok kez onu şaşırtabilecek olan şeyin peşinden gidecektir; çünkü o bu temayla doğaüstü bir bağla kenetlidir. Bu yılki titreşimi onu bu doğaüstünü doğanın ışığına taşırken doğanın ışığını onunla uyumlanarak okumanın, senin seni kaybetmek değil senden öte bir sende doğabilecek olan seni yakalayabilmen demek olduğunu keşfediyor. Sır; ” Savaş, barışta yanan ışıkta zafer olur. ” sinyallerini veriyor.

Bakalım bu döngü Zodyakta nasıl bir ışık yakıyor?

Koç- Kova:

Koç bu yıl yüreğinin sesini duyuyordu. Sınırlarının ötesine geçiyordu. Dünya ile ilgili keşifleri ona dünyanın olduğu zannedildiğinden çok daha fazlası olduğunu hatırlatıyordu ve o onu anlamanın onunla yeni şeyler keşfedebileceğin farkındalığını korumaktan geçtiğini hatırlıyordu. Bu yolculuk onu kendi içsel yolculuğunda derinleşerek yaşamda bulduğu kendine doğru çekiyordu ve orada derinleşmesi onun kendi ustalığına giden yol olarak kendini gösteriyordu.

Kova ise yoğun yaşam gücünü keşfederken iç sesinin onun yaşamındaki okumalarındaki önemini keşfediyordu. Bunu gerçekleştirirken dünya ile güçlü bağlantılar kuruyordu. Yaşamın nasıl bir aurayla ışıdığını fark ediyordu ve şu kesin ki bu doğasındaki ışığın gerçek anlamda ne olduğunun farkına varmasında görevli olarak gözüküyordu.

Kova ve Koç uyumlu bir ikilidir. Onlar birbirlerini besleyebilir ve büyütebilir. Kova Koça ‘’ eğlenceli ‘’ ve Koç da Kovaya ‘’ enerjik ‘’ gelecektir. Onlar deneyimlerle öğrenme ışığında kol kola ilerleyebilecektir. Kendilerine has merakları onları ilginç noktalarda birleştirebilcektir. Özellikle bu yıl birlikte yüreğin gücünü keşfedebilirler ve dünyanın aslında sığamayacakları kadar da küçük bir yer olmadığını fark edebilirler hatta dünyanın ne büyük bir öğretmen olduğunu bile fark edebilirler. Bu yıl onlar mutlaka bir an bile olsa birlikte yürüyebilmeliler. Sonrası kendiliğinden gelecektir.

Boğa-Kova:

Normal şartlar altında Kova hareketli Boğa ise durağan bir çizgi gösterir; bununla birlikte bu yıl Boğa daha hareket arzusu gösterirken Kova daha durağan takılmak isteyebilir. Boğanın sessizlikteki sesi dinleme tutkusu Kovaya ilgi çekici gelecektir; bununla birlikte şu kesindir ki Kova bu sessizliğe çok da uzun tahammül edemeyecektir.

Kovanın doğanın ışığını okumasında Boğa güçlü bir ışık olarak okunabilir ve doğayı okuyabildiği kadar bu yıl Kova kendi ışığının gücünü onunla bütün olduğunda yaratabileceğini fark edecektir. Boğanın yaşama dair yeni sayfaların ışığını yakmasında da mutlaka ki Kovanın rolü olacaktır. Bu Kovanın doğasında vardır. Kova sarıp sarmalayıp çekip uzatacak, halden hale dalacaktır. Boğa onun doğasındaki ışığa güvenebildiğinde ve Kova da Boğa ile birlikte onu anlayarak esneyebildiğinde muheşem buluşma noktaları oluşturulabilir gibi gözüküyor.

Boğanın toprakla kurduğu güçlü bağlantı Kovaya derinlerindeki güce hakim olma konusunda ilham verebilir ve Boğa Kova ile kendi sınırlarının ötesindeki o yürek ışığına doğru daha güçlü bir yoğunlukla çekilebilir. Kova sınırları aşmakta, Boğa da dünyanın eşya tabiatının ötesindeki sırrın farkına varmak önemli olarak gözüküyor, bu da bu yıl için harika bir buluşma enerjisi olacaktır gibi duruyor, yeter ki bu iki sabit grup esneyebilme konusunda baştan kararlı olsun!

İkizler-Kova:

İkizler duvarlarını mı yıkmak istiyordu? Kova buradaki sorumluluğu içgüdüsel olarak keyifle üstlenecektir. İkizler duygu dünyasına doğru da iniyordu; bununla birlikte İkizler en derin duygularını yaşıyor olduğuna inandığı anda bile düşünsel ufkunun o kendine has algı kabiliyetinden özgürleşmek istemeyecekti ve tam da bu noktada Kova ona harika bir kapı olabilirdi.

İkizlerin doğallığı ve sempatikliği, kendine has ışığı Kovayı cezbetmeye yetecektir. Yaşam gücünü hatırlamakta Kovaya İkizler bu anlamda görev taşıyacaktır; bununla birlikte İkizler bazen abartabilir, dur durak bilmez olabilir. İşin riskli yanı şudur ki Kova da bunu desteklemeye kalkışabilir ve onlar ‘’ önümüze gelene kırk tekme ‘’ moduna da girebilir. Hemen dengelenmeli ve dengelemelidir her biri ve bunu yaparken gerçek anlamda ihtiyaç duyduklarının ne olduğunun farkındalığı korunmalıdır.

Kova bu yıl derinleşen hisleriyle İkizlerin ihtiyaç duyduğu ışığı tam anlamıyla fark edebilir ve ona onu verirken kendi de kendinden kendini alırken, ondan ona yansıyan ışık da onun için umut verici olabilir. İkizler ile Kovanın iletişim enerjisi yenilenecektir. ‘’ daldan dala ‘’ ya bağlanmadıkları, dolayısıyla aşırıya kaçmadıkları, iç seslerini duyarak aşırıya kaçmaktan kaçındıkları müddetçe muhteşem bir çift olmanın ışığını yakabilirler gibi gözüküyor.

Yengeç- Kova:

Yengeç bir eşik atlıyordu yaşamında ve bu anlamda kendi derinliklerine inerek bir öz eleştiriye doğru çekiliyordu ve hassas bir Yengeç için bu öyle çok kolay da bir şey değildi. Aşırıya kaçmaması gerekiyordu bu yıl ne duygularına kapılmakta ne de onları bir kenara itmeye çalışmakta, sadece okumaya devam edebilmeliydi. Kova buradaki hareketi sağlayabilir ve Yengeç Kovanın bu yıl derinlerde ihtiyaç duyduğu şefkatin kendisi olabilir.

Kova sulu romantizmin yanından bile geçebilecek bir tip değildir. Zaten bu onun için insanı cezbedebilecek bir şey de değildir; bununla birlikte bu duruşun ardında da gizli bir sevilme ihtiyacı gizlidir. Bu yıl sevgi onun altın sihridir ve olduğu, dolduğu her anda kendini çok güçlü bir ışıkla hissettirecektir. Bu onu iç sesine ve yaşamı üzerindeki hakimiyetine götürecektir.

Yengece sorgulamak için biçilmiş kaftandır Kova, karıştırmaktan ve buradan sizi hayretlere düşecek bakış açıları kazandırmakta üzerine yoktur ve bağlantılar kurarak bütünleştirmek onun doğasında vardır. Bu Yengeçte daha kabul edilebilir bir ışık yakabilir kendi sürecine dair! İhtiyaç duyduğu Kovanın bir an kendini bir şeylere kaptırıp kaybolabileceği ihtimaline de alıştırabilmesidir. Nasılsa olan her şeyi anlatmak için can atarak geri gelecektir. Yengeç için yuva önemlidir ve Kova o yuvanın yenilenen ışığı olabilir ve bu Kovanın da derinlerine özlemini duyduğu bir şeylerle buluşabilmesi anlamına gelebilir gibi gözüküyor.

Aslan-Kova:

Aslan ve Kova aslında zıt burçlardır ve ufkun iki ayrı ucu gibidirler; bununla birlikte birbirlerini tamalayabilme şansları olabileceğini de göstermektedir. Onlar bu yıl 2 titreşiminde buluşuyorlar ve bu yıl her ikisininde iç seslerine doğru çekildiklerini gösterir. Aslan buradan aldığı ışıkla artık onu tamamlayabileceğine inandığı şeye doğru yol almak isterken Kova da bu iç sesin onu götürdüğü yerde yaşama dair neler olduğunu keşfetmek istiyor.

Aslan Zodyakta bildiğinin aksinin gücünden bahsedildiğinde en rahatsız olan gruplardan biridir. Kovanın bu ‘’ orijinal ‘’ fikirleri ona bu anlamda biraz tehdit edici gelebilir; bununla birlikte Aslanı ulaştığı bu güçlü noktada tamamlayacak şey tam da bunun kendisi olabilir. Aslan ışığını yaşamdan duymakta olduklarıyla bütünleştirerek yüreğinin sesini daha güçlü bir ışıkla duyabilmelidir. İhtiyaç duyduğu cevaplar tam da orada gülümseyecektir. Kovada Aslanda şahit olacağı o içindeki vahşi doğa üzerinde hakimiyet kurabilmelidir. Aslan bu konuda onunla derin sırlar paylaşabilir.

‘’ Devlerin savaşı olabilir. ‘’ der misiniz bu birliktelik, neden olmasın? Her halükarda bu savaş her iki gruba da kendi dönüşüm yolculuklarıyla ilgili birçok şey katacaktır. Yeter ki Aslan kendini karşısında ona akabilecek olan farkındalığa kapatmasın ve Kova Aslanı fazla yabani bulmasın; çünkü bu kendi içindeki işlenmesi gerekenden kaçmak olacaktır. Aslan için uysallaşmak hiç zor değildir, yeter ki onunla içsel bir iletişim kurulsun! Kova için de bir Aslana ormandaki krallığa dair fikirler vermek keyif verecektir ki hiç kral olmamış olsa da bu derin bakış Aslanda kendisini şaşırtacak bir farkındalık uyandıracaktır. Ne de olsa Kovanın işi insanı insanlıkta okumaktır.

Başak-Kova:

Başak ve Kova pek birbirlerini yakın gibi görünmeseler de bazen bir anda benzeştiklerini görmek de mümkündür. Bazen bir Kova bir Başak kadar detaycı olabilir ve gelişim onun için mutlak olduğunda bakışındaki bütünsellik ve burada koyduğu sınırlar sizde tutsaklık hissi de uyandırabilir. Ne de olsa sabit bir burçtur Kova burcu ve Başak ile kafa kafaya verdiklerinde yaşama dair derin sırlar da aralayabilirler ki şu dönemki titreşimleri de daha çok bunun üzerinedir.

Başak bu yıl biraz daha tabiatında yumuşamış gibi gözükmektedir ve Kova bunu fark edebilecektir ve Kovanın da yaşama dair merakının ve merakı gidermekte bir gelişim sürecinin mutlak olduğuna dair farkındalığının yükseldiği bu dönem onları bir araya getirirken birbirlerini de birbirlerine bağlayabilir. Başak ‘’ hizmet ‘’ e hizmet etme aşığıdır ve Kova da hep olanları daha ileriye götürebilme ihtiyacındadır.

Kova için özgürlüğü hat safhada bir önem taşımaktadır. Başak da fark edilme arzusu taşımaktadır. Özellikle özverisinin fark edilmesi onun için çok önemlidir. Kova bazen bunu ortaya koymada Başağa yetersiz gibi görünebilir; bununla birlikte Kovanın her şeyin farkında olduğu kesindir ve o sadece Başağı gözlemlemektedir. Başağın Merkürü Uranüs ile mucizeler yaratabilir; bununla birlikte bir savaşa girişirlerse birbirlerini temelsiz ve yeni boyutlardan yoksun da kılabilir. Başak inandıklarını ortaya koyma arzusunda cesur olabilmeli Kova da kendini ifade etmede esnemenin ona getirebileceği yeni keşifleri göz önünde bulundurabilmelidir.

Terazi-Kova:

Barışın evi Terazi, ilişkilerde kendini ifade etmede estetik bir denge ve bütünleştirme oluşturma aşamasında bu zarif görevli, sorumluluklarını öyle kolay kolay kenara itemezdi. Kova onu anlayabilirdi; bununla birlikte dengelemek Kovanın işi değildi. O dengeleri bozup sonra neler olabileceğini izlemeyi tercih ederdi ve bu Teraziyi yorabilirdi.

Bu yıl Terazi duvarlarını yıkıyor ve yeni bir sayfada daha güçlü bir ışıkla, kendinden emin parlamak istiyordu. Duvarları yıkmak deyince Kova kolaylıkla akla gelebilirdi, bu doğasında olandan öte bir kavram değildi. Terazi de tam da bu yıl bir hayli ihtiyaç duyduğu gibi dengeleyebilirdi ve onun içindeki vahşi doğa ile daha yapıcı bir bağlantı kurmasına yardımcı olabilirdi.

Terazi dünyayı az- çok bilirdi. O buna rağmen tüm taşların en adil şekilde yerini bulmasını isterdi ve bunun adına elinden geleni en objektif bir ışıkla yapabilirdi. Kova bunları sorgulamak yerine bütünsel yansımaları gözetmek ve bundan nasıl bir sonuç çıkarılabileceğini düşünmek isterdi. Kova daha geniş düşünmeyi severdi. Geniş çaplı değişim ve dönüşümler ona çok daha cazip gelebilirdi. Ne var ki büyük değişimler küçük başlangıçların ulaşabileceği bir nehirdi. İşte, bu noktada Terazi onun için bir geçiş olabilirdi ve Kova Teraziye ‘’ deli dumrul ‘’ haliyle ihtiyaç duyduğu cesareti de verebilirdi. Yeter ki kim kimin neye ihtiyaç duyduğunu bilip, en azından az çok tahmin edip ona göre hareket edebilsindi!

Akrep-Kova:

Akrep bu yıl duygularda kaybolmak istemiyordu. Belirsizliklerle oynamayı severdi Akrep, manüpülasyon ondan başkasını onun kadar güçlü ifade edemezdi; bununla birlikte bu yıl da emin olma ihtiyacı içindeydi ve bunu kendine has bir sistemin ışığıyla bilebilmeliydi. Kova da onun gibi ‘’ çok da normal değil ‘’ di. Bu her ikisi de iyiye işaret olabilirdi.

Akrebin gizeminin Kovayı kendine çekeceği kesindi. Bir savaş başlarsa bu yorucu olabilirdi; bununla birlikte onlar dost olduğunda özlerinde birbirleriyle, karanlık ve aydınlık, ufukta muhteşem ışık danslarını doğurabilirdi. İhitiyaç duydukları Kova için dinlemenin olduğu kadar Akrep için de dillenebilmekti. Kova her şeyi yerine bu durumda oturtabilirdi, yoksa boğucu bir sessizlik hiç ona göre değildi.

Kova Akrep ile iç sesini duyabilirdi ki bu onun için bu yıl çok önemliydi ve Akrep Kova ile bilincin derinliklerini keşfedebilirdi, hislerini böylelikle dillendirerek onlardan yaşama dair ışıklar edinebilirdi. Akrep bu yıl yaşamı keşfetmek istemekteydi ve yüreğinin sesi ona ‘’ Bildiğin her şeyi unut! ‘’ demekteydi. Kova hep böyle deme eğilimindeydi; bununla birlikte bazen onun da bunu unutması gerekirdi ve tam da burada Akrep ona kendiyle ilgili çok derin sırları hatırlatabilirdi. Kimse dünyadan Akrep kadar farklı bir ışıkla bahsedemezdi. Ne de olsa o dünyayı Pluton kadar uzaktan görebilir ve onunla Mars kadar tutkulu sevişebilirdi. Kova Uranüs kadar uçlarda gezinirken Satürn kadar bu uzaklığı gerçekliğe indirebilirdi. O zaman onlar şimdiden derin ışıklarla gülümsemekteydi!

Yay-Kova:

Yay ve Kova arasında farklı bir ışık yanardı. Onlar Zodyağın özgür ruhlarıydı ve onlar yaşam sahasında derin bir mimari arardı ve bu mimariyi kavram onlar için hiç de zor olmazdı. Yay daha çok bu mimarinin içeriği ile ilgilenirken Kova bu mimarinin daha farklı nasıl gerçekleştirilebileceğine takılabilirdi. Yay öğrenmek, deneyimlemek ve onu bir üst boyuta yükseltebilmek isterdi. Kovaysa çoktan ona meydan okumayı kafasına koymuş olabilirdi.

Yay ve Kova birbirlerine yüreklerini açabildiklerinde ve birbirlerini özden hissedebildiklerinde birlikte muhteşem bir ışık yakabilirdi. Orijinal bir çift olacakları kesindi. Klasik olanı eminim ki çoktan reddetmişlerdi. Kendi klasiklerini yaratma yolunda harekete geçmiş bile olabilirlerdi. Yay Kovanın içinde kaybolmamak adına kendi merkezini koruyabilmeliydi. Yayın keşfetme arzusu, Kovanın güçlü duruşuyla onu özünden uzaklaştırabilirdi. Ne de olsa Jüpiter etkisindeki Yay anlayışlı da olmak isterdi; bununla birlikte iş çığırından çıktığında Zeusun şimşekleri de göz ardı edilmemeliydi.

Yay ve Kova bir kabilede iki önemli şahsiyet olan büyücü ve reis olabilirdi. Ne biri ne biri olmadan onların bütünlüklerinin oluşturacağı o güçlü ışıktan bahsedilebilirdi. Yay sırları bilirdi; bununla birlikte bilmenin sonsuzluğunu da derinlerde hissederdi. Kova da olanın ötesine geçmek isterdi. Yay, ruh; Kova, beden olabilirdi ve onların birleşimi bu yıl onları tam da ihtiyaç duydukları şeye, bütünleşmeye götürebilirdi. Bir yerden başlamaları gerekirdi. Yay için bu yıl yolu değiştirmenin vaktiydi, anlaşılan Kova ufukta tesadüfen gözükmemişti ve Kova derinlerdeki ışığını kontrol edebilmeliydi, o zaman olduğundan biraz daha büyük düşünebilmesi gerekliydi, derken Yay gelmişti ve şimdi bunun tam da vaktiydi!

Oğlak- Kova:

Oğlak otoriter ve saygının kendisi için son derece önemli olduğu bir grubun kendisiydi ve bu kaygılar çok kez onu yavaşlatabildiği gibi çok kez de daha güçlendirebilirdi. Direnci en yüksek olan gruptu Oğlak, kendini korumak isterdi ve bu ona her şeyi bazen çok daha zorlaştırabilirdi. Oğlak yaşamında yalnız kalmaya ve kendi içindeki cevapların farkına vararak onların ışığıyla yol almaya ihtiyaç duyardı. Kovanın özgür doğası onu bu anlamda destekleyecekti; bununla birlikte Kovanın onun saygı duyduğu gerçekliklere muhalefet olma durumu onun tarafından pek hoş karşılanmayabilirdi.

Oğlak da bu yıl içindeki vahşi yolu dengeleyebilmekle görevliydi ve aşırılıkları dengeleyebilmeliydi. İçindeki tutkuyu uyandırabilmeliydi, bunlar bu yıl onun için önemliydi ve bu anlamda Kova iyi bir rehber olabilirdi. Işıklar yandı ve Kova sahnede belirdi. Şimdiden Kova ile epey bir eğlenmekteydi, Kovanın yaşama olan bu ilginç bakışı onu güldürmekteydi; bununla birlikte gülerken düşünmüyor değildi ve sanki bazı farkındalıkla çoktan yerine yerleşmişti.

Oğlak dünyayı ve onun kurallarını ihtisasını yapmış olarak bilirdi; zira en başından o ihtiyaç duyduğu güçlülüğü ortaya koyabilmek adına neye ihtiyaç duyduğunu anlamak istemişti. Bunu başarabileceğinden korktuğunda çoktan geri çekilmiş ve çaktırmadan saklanıyor olabilirdi ve bir anda ortaya çıkarak derin bir kararlılıkla emin adımlarla da yürüyor bulunabilirdi. Bunlar Kova için anlaşılması güç olduğu kadar bir hayli de fark edilesiydi. Oğlak da bu işten keyif almaya başlamış olabilirdi ve derken yüreklerinin sesini duyabildiklerinde Oğlak ‘’ tutku ‘’ yu Kova ‘’ yaşam ‘’ ı tanıyabilecekti.

Kova-Kova:

İki Kova demek sürprizler üstüne sürprizleri göze almak demekti. ‘’ Deli deliyi görünce sopasını saklarmış. ‘’ durumları da söz konusu olabilirdi. Şu bir gerçek ki onlar birbirlerini anlayabilirdi; bununla birlikte ‘’ Ben kendime zor tahammül ediyorum, seni hiç çekemem! ‘’ moduna da girilebilirdi, nadir görünebilecek bir durum olsa da; çünkü Kova orjinallikleri severdi ve bir Kova ancak bir Kovadan daha orijinal olabilirdi.

İki sabit olmaları onları yer yer inatçı bir tabiatta buluşturabilirdi; bununla birlikte bu aşılamayacak bir şey değildi. Birlikte ilgin bir birlikteliğin ışığını yakabilir ve birbirlerini şaşırtarak bile ayakta kalabiliyor olabilirlerdi. Onlar birbirlerinde kendilerini okuyabilirlerdi. Çok eğlenebilirlerdi de birbirlerine gereksiz meydan okumalara girişebilirlerdi de… Mantıklarını korumak ve içlerindeki savaş arzusunun kaynağının savaşmak değil buluşmak olduğunun farkına varabilmek onlar için önemliydi.

İki aynı burç oktavı yükselten bir yüzleşme sahası da olabilirdi insanın kendisi için; çünkü gölge yanlar benzerinde kendisin sınayabilirdi; bununla birlikte ‘’ leb demeden leblebi ‘’ de böylelikle anlaşılabilirdi. Tabii, bir Kovada bu ne kadar olabilirdi orası bilinmezdi. Kulağa da kötü geliyor değildi. Birbirlerinde kendilerini sevebilirlerdi ve bu da gerçek bir aşkın tohumu olabilirdi.

Balık-Kova:

Onlar birbirlerini anlayabilirdi. Balık Kovaya ‘’ orijinal ‘’ gelirdi. Onu renkli bir kişilik olarak tanımlayabilirdi. Mistik şeyleri anlamak ne kadar mümkün gibi görünse de Kovaya daha çok ‘’ zeka ‘’ sal şeyler gibi gelirdi. Kova bunu daha kabul edilebilir görebilirdi, aksi takdirde kendini ‘’ kaybolmuş ‘’ hissedebilirdi; çünkü o daha çok emin olmayı yeğlerdi. Belirsizlikler pek ona göre değildi ve bu bulanıklıkla Balık kadar barışık olamayabilirdi.

Balık Kovanın renklerinin önemini kolaylıkla sezebilirdi. Kovaya kendi derinliğine inebilmesi için ışıklar yakmak isteyebilirdi. Kovanın yaşamını kolaylaştırmak isterdi; bununla birlikte önce ortak bir dil öğrenilmeliydi. Balık kelimelerin değil duyguların daha bir efendisi sayılabilirdi. Kovaysa pek de öyle değildi. Onun kelimelerle arası fena değildi ve iyi oyunlar bu anlamda sergileyebilirdi. Onlar ikisinin birleştiği yerden sesleşebilmeliydi.

Balık Kovanın ihtiyaç duyduğu şefkati kolaylıkla hissedebilirdi ve ona o sıcaklığı hissettirebilirdi. Kova bozuntuya vermek istemese de bunu hissetmeyecek değildi. Onlar birbirlerine alışmaya başladıklarında artık renkli bir ilişki başlamış olabilirdi. Bir yanda sanat camiasının altın prensi Kova, bir yanda ruhlar dünyasının muhteşem kralı Balık, onlar birbirlerinin kapıları olabilirlerdi. İhtiyaç duydukları da bu yıl bundan fazlası değildi. Onlar iç seslerini yaşamda kullanmayı öğrenebilmeliydi ve bunun için de Balık iç seste iç olup kaybolmamayı Kova ondan kaçıp kurtulmaya çalışmamayı öğrenebilmeliydi ve bu anlamda birbirlerine ışık tutacakları kesindi.

Hüseyin Akdağ