2015 BURÇLARIN BİRBİRLERİYLE İLİŞKİLERİ

BALIK

2015 Numerolojik Değeri: 20 / 2

2015 İlişkiler Haritası Rehber Kartı: Güç

Zodyağın son ışığıyla tamamlıyoruz yazı dizimizi! Ne güzel bir yolculuk oldu yaşama ve insana ve bu insanın yaşamdaki yoluna dair, ne dersiniz? Ne kadar takip ettiniz edebildiniz bilmiyorum bu yazı dizisini; bununla birlikte şunu diyebilirim ki benim için bu yazı dizisi, yaşama farklı bir ışıktak bakmak oldu. Nasıl mı? Herkesin bir etki dahilinde bir arada olduğunun farkında olmak ve bu farkındalığın açabileceği yol ışıklarına doğru uzanmak…

İtiraf ediyorum bu yazıların çoğunu sabah erken saatte sırf bu yazıyı hazırlamak adına uyanarak, uykusuzluktan ağlayacak hale gelerek tamamladım! Şimdi o anları düşünürken gülümsüyorum ve bunun tek sebebi de bendim. Sevgili koordinatörümüz Atacan Bey nihayet çare yazının yayımlanma gününü değiştirmek olarak düşündü; bununla birlikte sonuç pek de değişmiş değildi ve bunu anlaması çok da uzun sürmemiş olsa gerek! Bir Terazi olduğu ve anlayışlı olma çizgisini ustaca taşıdığı için şanslıyım!

Ben bir Balığım ve dünya ile bağlantı kurmak ve onun kurallarıyla oyunu oynamak kolay değildir benim için, aklımın ‘’ iki karış havada ‘’ olmaya daha bir yatkınlığı vardır; bununla birlikte bazen bir bakarsınız bana, sanki Oğlak olmuşumdur, ultra- mega bir iş disiplini! Bazen bir Başak kadar detaycı görünebilirim, bazen bir Terazi kadar uysal olabilirim, bazen bir Yay kadar zeki olduğumu düşünebilirsiniz benim, bazen bir Akrep kadar keskin görünebilirim, bir bakmışsınız bir Koç gibi atılgan davranmışım, bir bakmışsınız bir Yengeç kadar duygularıma gömülmüşüm, bir bakmışsınız bir Aslan gibi parlayıvermişim, nasıl olmuş ben de anlamamışım, sonra ürküp pırrr demiş kaçmışım. Bir bakmışsınız bir İkizler kadar konuşkanmışım, bir bakmışsınız bir Kova kadar ileriye gören cümleler kurmaktaymışım, hatta bir Boğa kadar güven temasıyla ön plana çıkmışım ve hatta, işte, bir ağacın altında uyumuş kalmışım…

Balıkmışım ben, arkadaşlar, hem her şeyde varmışım, hem de bir ben varmış bende ve ben o beni bulmalı ve onu bu dünya ile barıştırmalıymışım; çünkü bunun için buradaymışım. Her bir burcun ruhsal görevlerini bundan sonraki yazımda daha detaylı işlemeyi düşünüyorum, eğer siz de şimdiden meraklanmışsanız… Şu an bir Aslan olup görünüyorum size ve bu tema benim kontrolümde değilse şayet ciddi bir tehlike! Ben kimim? Hepsi ve ötesi… İşte, o benim!

Bu yıl biz derinlerde sürdürmekte olan yolculuğumuzu çok daha güçlü bir noktaya taşımış bulunuyoruz, canlar! Yaşamla bütünleşiyoruz ve bu hissimizin derinliğinde bir buluşmayla gerçekleştiriyoruz, bu kesin! Belki hiç kendimizi bu kadar yaşama yakın ve onu anlıyor hissetmemiştik ve bunu yaşamamızdakilerin de fark etmeleri hiç de zor olmayacak gibi gözüküyor. Bizim yapmamız gereken sadece yaşama bir pencere açmak ve o pencereden yaşama dalmak! Neptün bizi bulandırıp boşver ya sanal bunlar fani deyip dursa da! Hepsinin içinde gerçekliğin yüce bir tohum olarak durduğunun farkında olarak kapıları açmak gerekiyor gibi gözüküyor ve anlaşılan bu yıl o kapılar açılıyor! Amin.

Artık her şeyin bizim elimizde olduğunun farkına varmamız gerekiyor gibi gözüküyor. O zaman bu yolun başlatan ne olurdu? Bilincimizin derinliklerinde bizi bize ve oradan da tüm yaşamdaki ve ötesindeki gerçekliğe taşıyacak olan ışığın farkında varmak! Peki, neydi o? Yaşamda kuyruk sallamak! Suların derinliklerinde bir yaşam olmasının bir yeryüzündeki yaşamdan uzaklaştırmak zorunda olmadığının farkına varmak! Nihayetinde orada olmak çok da matah bir şey olsaydı burada ne işimiz vardı ve buradaysak sizce de bunun bir anlamı olmalı mıydı? Bence, vardı ve onu bulmak için bu yıl harika bir zamandı. Bir yanımız kaçıp gitmek isterken diğer yanımız ‘’ Önce dur ve dinle! ‘’ diyebilmeliydi. Ne de olsa her birimiz biraz Balıktı ve bizde her bir kareden bir ışık da olsa katılmış vardı.

Özetle bu yıl içimizdeki vahşi doğa ışığı ile iletişim kuruyoruz ve belki uzun zamandan beri bu iletişim hiç bu kadar güçlü hissedilmemişti. Yüreğimiz konuşuyor ve biz onu dinliyoruz ve bu dinleyişte kendimizde dillenen yaşamı dinliyoruz ve biz bizimle artık bir yolculuğun ışığını tamamlayarak kapıları açıyoruz doğamızdaki güce dair! Belki de çoktan zamanı gelmişti. Hassas olmanın her zaman ‘’ güçsüzlük ‘’ olmadığı bilinmeliydi. Doğa ile buluştuğunda ışığımız, tüm ‘’ cadı ‘’ diye yakılanlar bizde doğanın gücü olur dirilirdi ve öyle bir gecenin sabahında bizler bu yıl yer zamana inmişti. Aha, şimdi!

Bakalım bu bizi Zodyakta ne ile buluşturuyor? Önce derin bir nefes alalım ve bırakalım da biraz yüreğimizdeki o ince ve hassas melodilerin tadını çıkaralım. Derinlerdeki gücümüzü böylece uyandırırken tüm yaşamı da algılamakta olduğumuz o farklı ışıkta biraz gözlerinin içine bakalım. Aha, şimdi!

Balık- Koç:

Balık ve Koç, baş ve ayak! Balık nasıl başlayacağını bilemez çok kez, Koç nasıl bitireceğini! Peki, onlar birlikte başlar ve bitirebilir mi? Aralarındaki o uçurumu aşabilmek adına Koç cesur ve Balık bilge ve anlayışlı olursa neden olmasın ki? Tabii, Koç cesaretin sorumluluk, Balık bilgeliğin güçlü bir kontrol olduğunun farkına varabilmeli! Cesaretin kuru kuru meydan okumak olmadığı gibi bilgelik de olan her şeye kayıtsız kalmak demek değildi.

Aslına bakılırsa Koçlar ve Balıklar arasında özel bir ışık görünüyor, bu yıl titreşiminde göz çarpan! Nasıl mı? Şöyle ki Koçlar Balık ile yaşamın derinliğine doğru yol alırlar ki bu yıl bu onlar için arayıp da bulmadıklarıdır ve Balıklar Koç ile yaşam güçlerinin farkına varırlar. Balıklar hemen içselleştirir ve ondeki beni çok çabuk alabilir. Marsın böylesine güçlü bir ışıkla titreştirdiği Koçun da onların derinlerdeki yaşam ışığını bir hayli güçlü titreştirebilmesi yüksek bir ihtimal!

Balık Koçun bu yıl varlığına ihtiyaç duyduğu yüreğinin sesi olabilirdi ve Koç Balığın bu iç sesi yaşamda kullanabilme yanıyla bağlantı kurmasında kendiliğinden bir bağlantı olarak gün ışığına çıkardı. Balık eskiyi yıkmalıydı bu yıl, bu kesin; bununla birlikte Koç ona çok da sert davranmaya kalkışmamalıydı, yoksa balık pırrr kaçardı. Yüreğinin sesini kullanmalıydı ona yaklaşırken ve bu ona bu yıl kendi gerçekliğini tanımlama aşamasında iyi bir antremandı ve Balık da Koçu derinlere indireceğim diye onun ciğerlerini patlatmaya kalkmamalıydı. O da zaten bu yıl biraz suyun yüzeyinde su sıçratmaya falan ihtiyaç duymaktaydı. Güneşe daha yakın olmanın tadını çıkarmalıydı Koçla ve onda yaşamın bedensel gücününm saklı olduğunu bol bol hatırlamalıydı. Fonda Koç ile ‘’ canlan biraz, canlan biraz! Kıpırda, kıpırda! ‘’ çalmaktaydı. Koç içinse ‘’ Hişt, hişt sakin ol! Sinirlerine hakim ol! ‘’ Şimdilik!

Balık- Boğa:

Balıklar ve Boğalar arasında birbirlerini derinlerde anlayan ve hisseden bir bağ vardır. Balığın bilge ve anlayışlı Jüpiteri Boğanın sessiz ve derin iletişim ihtiyacıyla buluşur ve Boğa Balığın değişken doğasının huzur dolu limanı olur ve orada huzur vardır ve bu Balığa çok iyi gelir. Birbirlerine ilham olabilirler ve birbirlerinin yaratıcılıklarını tetikleyebilirler. Balık Boğayı nasıl yumuşatacağını bilir ve Boğa Balığı nasıl toparlayacağını çoktan keşfetmiştir, ötesinde onların birliktelikleri aslında oldukları hallerini koruyabildiklerinde ve karşılıklı olarak buna izin verebildiklerinde keyiflidir.

Balık Boğanın bu yıl çıkmakta olduğu yolculuk adına keyifli bir yol arakadaşı olur gibi gözüküyor. Balık yeniliklere açıktır ve onları kolaylıkla alımlayabilen bir doğası vardır. Bir Balığı şaşırtmak öyle çok da kolay bir şey değildir. Boğa Balıkla çok daha kolay esneyebilir ve bu esneklik birçok güçlü yanının daha da güçlü bir ışıkla kendini ortaya koymasına yardımcı olabilecektir. Boğa da dünyaya dair çok şey biliyordur ve Balığın buna dair yakalayabileceği fırsatların altın anahtarı olabilecek güçtedir.

Balığın Boğanın içinde kaybolmamayı öğrenebilmesi önemlidir. Nihayetinde onun da öncelikleri olabilmelidir. Boğa da sert duruşuyla Balığın hassas kalbini incitmeye dikkat etmelidir. Balık bunun kendisiyle ilgili değil de Boğanın doğasıyla ilgili olduğunu anlamakta zorlanabilir. Boğa da Balığın Yaşamın kapısını aralamada başka bir deneyim sahası olacaktır ve bu saha doğrudan ‘’ kendini sağlama alma ‘’ ile alakalıdır. Boğa bu konuda ayakları yere basar bir kişiliktir. Tabii bu onu sınırlayabilir. Balık Boğa ile sağlamlaşırken Boğa Balık ile özgürleşebilmelidir. İşte, altın oran!

Balık-İkizler:

İki değişken geldilerse bir araya, Allah Allah Allah! Artık Allah sabır versin! İkisinin de kendi alanlarını korumayı öğrenmeleri gerekecektir yoksa rüzgarda savrulan kuru yaprağa dönebilirler; bununla birlikte birbirlerini aynalayarak kendilerine dair derin sırları da aralayabilirler. Birbirlerinin hangi özelliklerinden şikayet ettiklerinin ve bu özelliğin ne kadar kendilerinde de olup olmadığının farkında olmalıdırlar. İyi bir tekamül ilişkisi olsa gerek!

İkizler bu yıl gölgeleriyle yüzleşiyordu. Bunun için bundan daha iyi bir ilişkisel prototip olamazdı; bununla birlikte İkizler aynı zamanda kendi derinliklerine iniyor ve duvarlarının ardındaki duygusal derinliğe de çekiliyordu, bunun için de Balık biçilmiş kaftan olabilirdi. İkizler de Balığın yaşam ile buluşma yolculuğunda akıl kapısı olurdu. Balık İkizler ile yaşamın nasıl okunduğuna dair derin keşifler yaşayabilirdi. Daha hızlı kararlar alabilirdi İkizler ile; çünkü o onu susmayan düşünceleriyle kendi içine gömülmeye bırakmayacak ve uyanık tutacaktı. Böylelikle Balık sezgilerini yaşamla daha çabuk buluşturacaktı, nihayet İkizler tez yoldan sonuca ulaştırma yanlısıydı, sıkılırdı.

Balık İkizlerde kendine dair çıkmazları da keşfedebilirdi. İkizler değişkendi, hızlıydı geçişleri; bununla birlikte kavrayış gücü yüksekti. Balıksa karar veremezdi. Birinden birini seçmek ona bazen işkence gibi gelirdi; çünkü o hepsi olabilirdi sanki ve olabilirdi. Peki, önceliği neydi? İşte, yaşamda bunu öğrenmeliydi. İkizlerin hızlı geçişleri içinde kaybolmazsa kısa zamanda kendine dair birçok keşif yaşayabilirdi ve İkizler bunları onu aydınlatabilecek bir ışıkla ifade edebilirdi. Balık bu keşifleri derinleştirebilir ve Tanrı habercisi Merkürün yönettiği İkizlerden aldığı ilhamla Tanrının kendisiyle buluşturabilirdi. Balık çok kez buraya ait değil gibi hissederdi. Onlar birbirlerini birbirlerinde kaybolmadıkları müddetçe tamamlayabilirlerdi.

Balık- Yengeç:

Burası fazla mı sulu oldu? Onlar için durum anlaşılır olabilir de biz birazdan havasızlıktan boğulabiliriz ( bu kısım benim için geçerli değil, bir Balık olarak yırttım )! Her ne kadar duygular denizinde kaybolurlar gibi görünse de kontrollü bir yolculukla birçok keşfin de kaynağı olabilirler. Yengecin kontrollü olmakla kontrolcü olmayı karıştırmaması önemlidir. Ne kadar sevimli görünse de bir Balık fazla da sıkıya gelecek gibi değildir. Pır kaçma tehlikesine dikkat! Balığın yer yer kendini gösteren ‘’ heyecansız ‘’ tavrı Yengece kendini umursanmıyormuş hissettirebilir. Zodyağın bu ilginç ışığı bu konuda dikkatli olabilmelidir. Yengeç kendisine ‘’ hissedilenleri ‘’ ‘’ hissetmek ‘’ isteyecektir.

Yengeç bu yıl aşırıya kaçmamak teması ile özel bir bağlantı içindedir ve bu anlamda Balık onun için bir dengeleyici olabilir; bununla birlikte Balığı anlamak ve ona güvenebilmek ona ilk aşamada pek de kolay gelmeyebilir. Doğal ve güçlü sezgilerini uyandırdığında buluşmanın ışığı çok daha yükselebilecektir ki bu da Yengecin aşma yolunda olduğu eşiği olabilir. Yengeç ancak güçlü sezileri ile yaşam ile bütün bir temada kendini ortaya koyabilir.

Yengeç öncü bir karakterdir. Bu harekete geçirici bir unsurdu. Ne yapılması daha çabuk sezerek harekete geçebilir. Bir Yengeç için de sağlamlık önemlidir ve bunu sağlamak ister; çünkü aksi takdirde incinecektir ve o incinmemek için çok kez kabuklarını güçlendirmeyi seçecektir. Maskeler de takabilir bu noktada ki bu Balıkta da hiç olmayan bir şey değildir. Onlar birbirlerinde bunun ne olduğunu kolaylıkla fark edebilecektir ve öncelikle bunun üstesinden gelmeleri gerekecektir. Birbirlerinin hassasiyetlerinin farkına vardıklarında daha güçlü bir ışıkla birbirleriyle yaşamı okuyabilir ve bu anlamda güç birliği oluşturabileceklerdir. Yengeç Balığı netleştirebilir ve Balık Yengeci sezgilerinin gücüyle daha yoğun bir ışıkla buluşturabilir. Yeter ki duygusal derinliklerde savrulmayacak cesareti gösterebilsinler!

Balık- Aslan:

Balık ve Aslan arasında özel bir bağdan bahsedilebilir. Aslında onları birbirleriyle bağlantılayabilecek çok da veri mevcut değildir; bununla birlikte onların kendilerine has bir doğal buluşmaları vardır. Aslan Balıkta keşfedilmesi gereken bir şeylerin varlığını hissedecektir ve Balık Aslanın parlak renklerinin peşinden şimdiden kuyruk sallamaya başlamış olabilir.

Bu yıl Aslan iç sesine doğru derin bir çekilim duyuyor. Yüreğinin sesini duymak istiyor. Belki de Balığa onu çeken daha çok budur. Ondaki gizemde yüreğinin sesini duyabileceğine dair derin bir ışık fark etmek. Balık içinse gizli bir eşiktir Aslan, onun derinlerdeki vahşi doğası ve onun bu doğa ile kuırduğu iletişim onu daha çok cezbetmektedir. Bu pisi bazen şirinken epey vahşi de olabilecek güçtedir, bunu çoktan fark etmiştir ve bu ona kendi derinlerindeki bir şeyleri fark ettirmiş olabilir. Balık ne kadar şirinse de bazen sizi şaşırtabilecek güçtedir, bu kesindir. Bu yıl da tam olarak bunun ardındaki gücünü keşfetme eşiğindedir.

Bu yıl her ikisi de yeni keşiflere doğru çekilmektedir ve bu yeni keşifler onları kendi özlerindeki ışığa götürecektir ki bu her ikisinin de ihtiyaç duydukları bir süreçtir. İyi bir yol arkadaşı olabilirler gibi gözüküyor. Balığın naif doğası Aslana kendini iyi hissettirebilir ve Balık Aslanla epey bir eğlenecektir. Aslan ona yaşama açılan kapıda anın gücünü keşfettirecektir. Aslan bu yıl önemli bir dönemden geçiyor ve daha bütünsel görmesinde fayda vardır süreçleri, bu anlamda birbirlerini dengeleyeceklerdir.

Balık-Başak:

Balık ve Başak! Onlar ne kadar birbirlerinden çok farklı gibi dursalar da derinlerde birbirlerinin ortak bir yol ışıkları vardır: hizmet etmek! Balık bunu doğasının ışığıyla yapar, Başak için bu bir sorumluluktur ve aksi mümkün olamaz. Başak için gerekliliğin yerini Balıkta kendiliğindenlik alır. Balık duygulara, Başak ihtiyaçlara hassasiyet gösterecektir. Balık Başağa fazla sulu, Başak Balığa fazla katı gelecektir; bununla birlikte onlar birbirlerinin özlerinin sesini duyabildiklerinde derin kapılar onlarla aralanabilir.

Başak bu yıl dünyayı yeni bir bilişle, yüksek bir perdeden yorumluyor. Başak bu yıl sevginin onarıcı ve onurlandırıcı gücünü keşfediyor ve buna dair öğretilerin kapılarını aralıyor. Balık da iç sesini yaşamda kullanmayı ve onu derinlerdeki yaşam gücüyle büyütmeyi öğreniyor. Başak Balığa daha hakim bir duruş kazandırır. Balık da Başağa kendini daha kolay sevebilme ve kendine karşı daha şefkatli davranabilme ışığı katacaktır. Başak bazen kendine de en az her şeye olduğu kadar katıdır ve bu ona ağır yük olabilir.

Başak bir bakışta Balığın ‘’ yapması gerekenler ‘’ in listesini çıkaracaktır. Büyük ihtimalle bunlar arasında Balığa gerçekten faydalı olacak olanlar da vardır; bununla birlikte Balık için bu kaçış planlarının tohumu da olabilir. Başak Balığı duygularıyla birlikte anlayabilmelidir. Balık doğasındaki sevgi ve şefkat ışığıyla Başağı yumuşatmanın bir yolunu bulacaktır ve onlar orta noktada buluşmayı başardıklarında yaşam güçlü bir birlikteliğin kapılarını aralamıştır!

Balık-Terazi:

Balık ve Terazi, kararsızlık temasında bitişkendir; bununla birlikte bu kararsızlık ne kadar benzer de görünse, bir o kadar farklıdır. Terazi birçok açıdan yaklaşır ve hiçbirinin de iyi ya da kötü olmadığının farkındadır. Niçin bir karar vermesi gerektiğini anlama ihtiyacındadır. Balık içinse yaşamda bir yol seçmesi gerekir. Onun daha geniş bir karar mekanizmasıyla sınandığından bahsedilebilir ve bununla bağlantılı olarak hep sınavlar karşısına gelir. Yaşamda nasıl bir ışıkla yüzmelidir? Her ikisi için de vicdan önemlidir; bununla birlikte Terazi bunu aklıyla, Balık bunu yüreğiyle sağlar.

Onlar birbirlerini kolaylıkla anlayabilecek güçtedir aslında! Terazi için hiç zor değildir bir insanın doğasını anlayabilmek ve bunu olduğu haliyle sevebilmek, bu bir Balık bile olsa! Bir Balık için de bu böyledir aslında; bununla birlikte onlar böyle birbirlerine son derece anlayışlı davranmaya kalkışırlarsa bu ilişkinin bam teli olan iletişim mekanizmasını da zedeleyebilir. İlişki savrulmaya başlayabilir. Bir tarafın karar vermesi gerekir ve onlar bu sorumluluğun farkına varabilmelidir.

Terazi bu yıl daha kararlı bir duruşla ön plana çıkıyor. Bu Balığa iyi gelecektir. Balık da bu yıl yeryüzüyle daha bağlantılı bir ışıktadır. Bu da Teraziye daha umut vaadedici gelecektir.  Terazi Balığın içindeki kontrol etmekte zorlandığı vahşi doğayı dengelemekte özel bir denge oluşturabilir ki bu yıl bu Balık için çok önemlidir. Balık da gerçekte neye ihtiyaç duyduğunu anlama yolunda Teraziyi kendi derinliklerine götürebilir. Terazi Balıkta kendisinin de geride bırakması gerekenlerle yüzleşebilir ve Balık yaşamla buluşmak için Teraziye de ışık olabilecek bir güçle sezgilerinin ışığında yol alabilmelidir.

Balık-Akrep:

Bir Balık için bir Akrep her zaman ilgi çekicidir. Akrep Balık için suların derinlikleri demektir ve orası ancak oraları iyi tanıyan birileriyle inilebilecek bir yerdir. Akrep doğasındaki ışıkla bu anlamda güçlü bir etki yaratacaktır; bununla birlikte Akrep bu karizmasına rağmen derinlerde ürkek de olabilir. Balıkn bunu fark ettiğinde çok şaşıracaktır. Balığın ‘’ sevimli ‘’ maskesi gibi Akrebin de ‘’ güçlü ‘’ maskesi vardır ve ikisi de bunu çıkarana dek sadece köşe kapmaca oynayacaktır.

Onlar tutku dolu bir ilişki yaşayacaklardır. Bazen birbirlerini yoracaklar, bazense birbirlerine sımsıkı sarılacaklardır. Onları anlamak dışarıdan bakan birileri için epey bir ‘’ anlaşılması güç ‘’ gelecektir. Nihayet Zodyağın iki ‘’ tuhaf ‘’ ışığı buluşmuşlardır. Akrebin Marsı kendini köşeye sıkışmış hissettiğinde Balığın Jüpiterine meydan okuyacaktır ve Jüpiter çok kez bunun farkına bile varmayacaktır Neptünün sisli havasında ve Akrep buna çıldırabilir. Onlar birbirlerine gücenmeyi başardıklarında her şey çok daha değişcektir.

Balık bu yıl Akrebin ihtiyaç duyduğu yüreğinin ışığı olabilecek güçtedir. Kendi derinliklerini keşfetme yolculuğunda da ona iyi bir yol arkadaşı olabilir; bununla birlikte duygularında kaybolmamaları adına daha uyanık kalabilmelilerdir. Akrep hipnotik ışığıyla Balığın daha kontrollü geçişler yapmasına yardımcı olabilir. Balığın kafasını da karıştırabilir ve bu Balığın kaçışı da olabilir bu noktada son derece dikkatli olunması gerekecektir. Her ikisi de duygular denizinde yüzen iki gemi oldukları için derin bir iletişim ışığında sağduyularını koruyabilmeleri önemli olacaktır.

Balık-Yay:

Balık ve Yay! Jüpiterin iki ayrı yüzü! Biri bilginin yolculuğu biri bilginin ötesinde bir ruh ışığı! Bir Yay öğrenmek, gezmek görmek ve bunları derinleştirerek bütünlemek ve buradan yeni bağlamlar kurgulamak ister ve bu onun için önemlidir. Balık daha çok derinlerdeki şefkatle Jüpiterin daha çok Tannrıların babası rolünü üstlenmiştir. Koruyup kollayabilmek isteyecektir. İçindeki Neptün öfkesi uyandırılmadığı sürece! Yay da yarı insan yarı at olan mitolojik bir unsur ile tasvir edilebilir. Yay için özgürlüğü önemli olacaktır. Bildiği yollarla deneyimlemeyi seçmeye ve işin içindeki deneyim unsuruna daha bağlıdır.

Yay bu yıl sevilmek istiyordur, sevginin derinliğine inmek istiyordur, bu anlamdaki incinmişlikleri daha bir yüzeye çıkmıştır ve bunu tamir etmek istiyordur. Bu onun için önemli bir yolculuktur ve kendi içindeki ‘’ usta ‘’ yı uyandırmak istiyordur. Balıksa yaşam ile buluşma noktasında iç sesini duyma ihtiyacındadır ve bunu gerçekleştirirken iç sesine giden yolda kendini çıldırtabilecek ne varsa bu onun karşısına çıkıyordur ve onun iç sesinin gücüyle onların üstesinden gelerek ruhundaki ışığın gücüne ulaşabilmesi gerekiyordur.

Yay bu yıl üstesinden gelmesi gerekenlerle yüzleşiyor daha çok ve bunun içindeki gücünün farkında varıyor. Balık için artık görünenin ardındakini görerek yaşam ile daha bütün bir temas kurmanın kapısı açılıyor. Yay Balık ile üstesinden gelmesi gerekenleri abartamaya meyilli yanını törpüleyebilir; çünkü Balığa bunlar çok da abartılı şeyler gibi gelmeyecektir ve onun şefkati çok daha kolaylaştırabilecektir. Tabii süreç hepsini üstlenme noktasına da gelmemelidir!  Balık Yay ile biraz daha dünyanın dilinden ruhsal geçiş evrelerini takip edebilir ve o ona dünyayı onun diliyle algılayabilmek adına bir geçiş kapısı olabilir gibi gözüküyor.

Balık- Oğlak:

Oğlak ile Balık uyumlu bir birliktelik çizgisidir. Oğlak için ifade edebilmek kolay değildir, özellikle duygularını ve Balık bunu yüreğinin gücüyle kolaylıkla sezecektir ve Balığın yaşamdaki duruşunda ihtiyaç duyduğu otoriteyi ortaya koymasında Oğlak iyi bir ilham kaynağı olacaktır. Oğlağın ihtisası da bu konudadır. Oğlak Balık ile duygusal yüklerini hafifletirken Balık Oğlak ile disipline ihtiyaç duyan yanıyla daha bütünleşecektir.

Oğlak ve Balık bu yıl benzer temalardan farklı titreşimlerle geçiş yapıyorlar. Oğlak aşırıya kaçmaksızın doğasını dengeleme yolunda bir ilerleyiş gösterirken  Balık da kendi derinliklerinin sesini duyarak içgüdülerini yaşamsallaştırıyor. İkisinin de gölge yanlarının farkında olabilmeleri ve bunu kontrol edebilmeleri önemli gibi gözüküyor. Oğlak kendiyle iletişim kurabilmeli ve bunu ifade edebilmeldir. Balık artık yaşamında ona hizmet etmeyen özellikleri yıkıp onları dönüştürebilmelidir.

Oğlak kapıldığı disiplin ve işi sıkıya alma arzusuyla yaşamın ardındaki ışığın farkında olma gerçekliğinden uzaklaşabilir. Bu noktadan ruhunun ışığıyla olan bağını da koruyabilmelidir ki bu ona gerçek anlamda ihtiyaç duyduğu güveni ve bu güvenin onda uyandırdığı huzuru verecektir. Balık onda bu ışığı uyandırabilir. Balığın da yolunda ardında istikrarlı bir duruş sergileyebileceği bir hedefi olması gerekecektir ki bu anlamda da Oğlak onun için ilham verici olabilecektir. Birbirleriyle çarpışmaua kalkışmadıkları sürece birbirlerine ışık olabilir gibi gözüküyorlar!

Balık- Kova:

Kova Balığı her zaman anlamayacaktır, bu kesindir. Balık da Kovayı anlamakta zorlanabilir, daha doğrusu yaptığının nasıl bir güdü taşıdığının farkına varmak onun doğasına uzak gelen bir kavram olarak onda kendini gösterebilir; bununla birlikte ortak temaları onlar bir şeyleri olduklarında daha yüksek bir yere ulaştırabilmek isteyeceklerdir. Balık bunu ruhuyla, Kova bunu yeni zamanların ışığıyla yapma çekilimindedir.

Kova gelecekten bugüne getirilmiş ve ait olduğu geleceğe geri dönmek için zaman makinasının keşfedilmesini bekleyen sabırsız bir çocuk gibidir ve bazen o yaşamdan hatırladıklarını bu yaşamda hızlı bir şekilde inşa etmek isteyecektir; bununla birlikte bu süreç hayalinde canlandırdığı kadar çabuk olacak değildir. Balık da bazen hayaller ile gerçekleri birbirinden ayıramayacak bir çizgide birleştirebilir. Kova bu yıl dünyanın yasalarını ve bu yasaların insan yaşamındaki anlamını keşfediyor. Balık da iç sesini yaşama indiriyor. İç seslerinin gücünde birleşmeleri her ikisini de bir adım öteye taşıyabilecek bir güç gibi gözüküyor.

Kova için ölçülülük bu yıl önemli bir tema olacaktır. İyilerinin ve kötülerinin, olurlarının ve olmazlarının yerine yüreğinin sesini koymalarıdır. Bu konuda ihtisası olan Balık ona güçlü bir ışık olacaktır; bununla birlikte bir Kovanın ikna olması zeka unsuru taşımalıdır. O işlevini kavrayamadığı bir şefkati bile anlamlandırmakta zorlanacaktır. Balık içinse burada kendini ifade edebilmek adına güçlü bir eşik olacaktır. Böylelikle kaçmak yerine durup anlamaya çalıştığında evrenin bir başka sırrı ortaya çıkacaktır. Kova her zaman özgündür. Orijinal fikirler hep ondan çıkacaktır bu da Balığın yenilenmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Balık- Balık:

Balık ve Balık demek ‘’ bin bir gece masalları ‘’ demekti ve birisi onları yere indirmeliydi; bununla birlikte onların o uçmuş gitmiş hallerini gören birisi onlara asla kıymak istemeyebilirdi. Ben gibi bir balıksa bu böyleydi belki; bununla birlikte burada bir Başak olsaydı hiç de öyle demezdi. İndirin şunların suratlarına bir tane yoksa bugün de aç kalıp sonunda ölecekler!

Tabii şu an son derece abartı bir ışık üzerinden yol alıyoruz ki şimdilik olması gereken budur. İki Balık her zaman birbirlerinin ruhunun derinliklerine kolaylıkla inebilir ve onu anlayabilirdi. Zaten Balıkların empatlık özellikleri çok iyiydi burada bu çok daha yoğun bir dengenin ışığı olarak dirilirdi. Onu anlarken kendini anlayabilirdi ve bu önemliydi! Birbirlerini dengeleyebilirlerdi de birbirlerini yoldan çıkarabilirlerdi de ve bu an meselesiydi!

Balık çok yetenekliydi; bununla birlikte kendine inanmakta ve güvenmekte zorlanabilirdi. Gerçekten neydi iyi olduğunu bilmek isterdi. Halbuki o çok konuda kendine has ışığıyla gerçekten iyi ve özgün olabilirdi. Yeter ki bunu istesin ve yeter ki bir şeyi seçsin. Seçimlerinde birbirlerinin gerçekten ihtiyaç duydukları şeyi anlamakta birbirlerine yardımcı olabilirlerdi. İkisi de kaçmayı da seçebilirlerdi ve ikisi de bunu görmezden gelmek isteyebilirdi. Bu ilişkide sorumluluğun ne olduğunun farkında olmak önemliydi!

 

İşte, yazılarımı tamamlanmış bulunuyor. Tekrar şöyle bir yazıları gözden geçirebilirsiniz. Eminim bu yazılarda satır aralarına sıkışmış herkes için birçok yaşam sırrı barınıyor ve şu kesindi ki iletişim kurduğumuz dünya bizden bizi var ediyor. Yeni yazımızda görüşmek üzere!

Yüreğim dolusu Sevgiler

Ol Hüseyin Akdağ