2015 BURÇLARIN BİRBİRLERİYLE İLİŞKİLERİ

Yengeç

2015 Numerolojik Değeri: 18 / 9

 

2015 İlişkiler Haritası Rehber Kartı: Şeytan

 

Yengeçler bu yıl kendilerini bulma yolculuğunda ilerliyorlar ve bu esnada bir yandan kendileriyle kalma ihtiyacını derinlerinde hissederken bir yandan da kimin kim olarak yaşamlarında ikamet etmekte olduğunun farkına varma sürecinden geçiyorlar ve böylelikle Tanrının içlerindeki sesi ile bütünleştikleri bir yolun ışığını yakıyorlar. İlk anlamda bakıldığında ışıkları sönüyormuş gibi dursa da aslında belki uzun zamandır olmadığı kadar güçlü bir yanışa hazırlanıyorlar.

 

Hassas Yengeçler bu yıl kendi saklambaçlarıyla yüzleşiyorlar ve bu saklambacın aslında kendilerini de kendilerinden sakladığının ve birçok yeteneklerinin böylece örtülü kaldığının ayırtına varıyorlar. Yengeçler her zaman bir ‘’ anne ‘’ olmaktan öte bir çocuk da olduklarının farkına varıyorlar ve bu çocuk artık evde oturmak zorunda kalmak istemiyor. Doğa ve yaşam ile bütünleşmek istiyor.

 

Bu noktada yengeç aşırı hassasiyeti ve bazen onu gerçekleri görmekte bulandıran duyguları ile yüzleştiriyor. Şimdi Yengeç derinlerdeki sezgilerini keşfediyor ve bunu yapması için gerekeninse yaşamın onunla dost olarak da sürebileceğinin ışığını yakabileceği bir senaryo olduğu keşfediliyor. Yengeç duygu denizine batmadan onun üstünde yüzebileceğini keşfedebileceği bir yolculuğa doğru sürükleniyor ve böylelikle kötünün her zaman kötü olmayabileceği gibi belki kötü olmaktan öte görünenin, onu kendi derinliğindeki sihre götürebilecek bir fırsat olabileceğini keşfediyor.

 

Yengeç- Koç:

 

Koçun ışığının yükseldiği ve yaşamdaki üstesinden gelmesi gerekenleri daha yoğun bir ışıkla ele almaya çalıştığı bu dönemde Yengeç belki onun Marsının itici gücünün hızında biraz yavaş kalabilir; bununla birlikte Yengeç sezgisel doğasıyla Koçun yapısındaki ateş elementinin gücünün farkına vardığında onunla daha bir çocuk ruhuna inebilir ve buradaki ateş ve su birlikteliği her ikisini de yaşamı daha güçlü bir ışıkla kavrama konusunda besleyebilir. Koç Yengecin sezgileriyle, ihtiyacı olan farkındalığa giden yolda Yengeci iyi bir içses olarak yolculuğuna katabilir.

 

Koç eğer ustalığa giden yolun, gölgelerinin ötesindeki hazinenin farkına varmaktan geçtiğini fark edebilirse onun çoğu gölgesini doğasında barındıran Yengeçle birçok keşfin kapısını aralayarak kendinde olduğunu bile bugüne kadar fark etmediği yeteneklerinin kapısını aralayabilir; bununla birlikte Yengeç de Koçun tabiatında yüzleştiği gölgelerinin ötesine geçerek onunla yaşamın ritmine kendini kaptırabilirse birçok yüzleşmesi gereken kavram kendiliğinden geride kalarak yeni bir ışıkla yaşamı görmeye başlayabilir.

 

Koç Yengeçten ustalığa giden yolun bazen biraz yavaşlayarak yüreğinin sesini dinlemekten geçtiğini öğrenirken Yengeç de Koçtan bazen anın büyüsünü bozmayarak gerçekleşen ilerlemenin onu tam da ihtiyaç duyduğu şeye götürebileceğini keşfediyor.

 

Yengeç- Boğa:

 

Boğa bu yıl içinde yeni bir yolculuğun heyecanını taşırken Yengecin onun karşısına çıkması ona farklı bir ışık olarak görünebilir ve doğalarındaki güven ihtiyacı birbirlerine yakın temalar taşıyan Zodyağın bu iki ışığını, Yengecin sezgisel doğasındaki iletişim gücü ve Boğanın güven veren doğallığıyla birleştirerek onları birbirleriyle dinlenebilecekleri ve böylelikle yenilenebilecekleri bir bütünleşmeye götürebilir.

 

Boğa ve Yengecin birbirlerine ışık tutan bir çekimi vardır. Onlar birbirlerini anlayabilirler ve derinlerinde okuyabilirler. Boğa Yengecin içindeki cevheri açığa çıkarmasında yardımcı olabilir ve Yengeç Boğanın ihtiyaç duyduğu huzuru sezgilerinin rehberliğinde ona ihtiyaç duyduğu alanı inşa ederek sağlayabilir.

 

Yengecin şefkati Boğaya iyi gelecektir ve Boğanın keşif arzusu ve derindeki sağlam duruşu Yengece kabuklarından çıkacak cesareti verecektir ve böylelikle Yengeç korkularının ötesindeki kendini tanıma yoluna girerken Boğa da Yengecin yüreğinden oluk oluk akan şefkatle esnemenin ve böylelikle keşfedebilmenin huzurunu derinliklerinde hissedebilecektir.

 

Yengeç- İkizler:

 

Yengeç ve İkizler bu yıl benzer bir temanın farklı yüzleriyle sınanıyorlar. Karanlıklarının üstesinden gelebilmeleri için onları şeytan kartı birleştiriyor ve bu kart onlara zincirlerinin korktukları kadar güçlü bir tutsaklık olmadığını hatırlatmaya çalışıyor ve böylelikle bunun ötesine geçebileceklerini keşfetme yoluna giriyorlar. Yengeç gerçek anlamda kim olduğunu bulmaya çalışırken İkizler de neyin onun içinde güçlü bir baskıyla yeni bir şeylere doğru harekete geçirmeye çalıştığını çözmeye çalışıyor.

 

Bu keşif yolculuğunda Yengeç İkizler ile kendini yaşamı kabuklarının ardından çıktığı daha meraklı ve anlamaya çalışır bir duruş ile güçlü kılarak onu kendi içinde kaybolma tehlikesinde uzaklaştırabilir ve İkizler Yengeç ile ihtiyaç duyduğu derinleşmeyi Yengecin sezgisel doğasını ihtiyaç duyduğu hava tüpü yerine koyarak gerçekleştirebilir ve sualtı kesinlikle bu yılki ışığında onu büyüleyecektir ve Yengece sualtını İkizlerin doğasındaki heyecan ve coşkuyla inmek kesinlikle çok farklı gelecektir ve iki ayrı kutup birleşip bütünleşecektir.

 

Yengeçler ve İkizler burçları bu yıl birbirlerinde hiç görmedikleri bir yanlarına dokunuyorlar ve bu dokunuş sanki Tanrının birbirlerinden birbirlerine uzanan bir dokunuşu olur gibi gözüküyor. Yeter ki birbirlerini kendileri ile yaptıkları kavganın ortasında bularak kendilerinden olan kaçışlarını birbirlerinden sanmasınlar ve birbirlerinin ışığını keşfettiklerinde bunun kendi ışıkları olduğunun farkına varsınlar.

 

Yengeç- Yengeç:

 

Yengecin doğasında bu yıl kendi ile baş başa kalmak istediği anların ışığını da görmek mümkünken, iki ay birleşimi olan iki Yengeç birbirlerinden saklanmayı seçebilirler ve yalnızlık ile saklanma güdülerini birbirine karıştırarak birlikte oldukları anları da bu güdüyle yalnızlaştırabilirler; bununla birlikte şayet birbirlerindeki bu ihtiyacı fark edip birbirlerinde kendi doğalarındaki arzuya dokunabilirlerse belki bu yolculuğun üstesinden el ele de gelebilirler. Bu da kabul etmiş oldukları cesaret ve kendini keşfetme arzusu demektir. Birinden birinin bunun net olarak farkına varmış olması gerekir ve birbirlerini uyandırmalılar.

 

Birbirlerinde kendi doğalarındaki korkular ile yüzleşebilirler ve hassas Yengeçler bu korkuları bile hak etmediklerini düşünerek incinebilirler; bununla birlikte bu korkunun kaynağını kendi doğalarındaki ışık ile keşfedebildiklerinde birbirlerini çok daha güçlü bir ışıkla anlayarak karşılarındakiyle birlikte kendi derinliklerine de inebilirler ve o zincirleri silkip üzerlerinden atabilirler. Bu yolculuk onların gölgelerinin ötesine geçme temalarıyla da çok bütün olarak çalışacaktır; bununla birlikte hazır olmamakta direndikleri noktalarda çok da üzerlerine gitmeyerek kendi cevaplarını bulmaları gerekecektir.

 

Yaşamdaki tüm ışıklar aynada kendilerini bakarak büyürler ve bu ayna tüm yaşamdır aslında, iki Yengecin burada farkına varması gereken gördüklerinin sorumluluğunu alarak bunun onun kendi doğasına dair de bir mesaj taşıdığının farkına varmak olacaktır ve ne şefkati ne sessizliği ne de anaçlığı fazla abartmayarak hepsini içindeki sesin rehberliğinde gerçekleştirmek yolunun en büyük ışığı olacaktır.

 

Yengeç- Aslan:

 

Aslanlar bu yıl yaşamlarında tamamlanma ve bu tamamlanışta derinlerindeki hislerin farkına varma dönemindeler ve şu net ki yaşama dair bir kabuk değişimi yaşıyorlar ve yaşamı üzerlerine düşen sorumluluğun daha bir farkına vararak ele alıyorlar. Yengeçlerse ‘’ Ben kimim ve bu kimliğin bana anlatmaya çalıştığı nedir? ‘’ sorusu ile daha derin bir yüzleşme yaşıyorlar. Tam da bu noktada Yengeç kendi yüzleşmesi gerekenleri göz ardı ederek Aslanın yolculuğunda kaybolmadıkça ve Aslan da Yengeç ile, süreci tamamlayarak artık onun sorumluluğuyla bütünleşmek yerine Yengecin şefkatine sığınarak yaramaz bir çocuğu oynamadıkça birbirlerine ışık tutabilir ve rehberlik edebilirler gibi gözüküyor.

 

Aslan ışıklıdır ve o kendine has sistemiyle kişiyi kolaylıkla yükseltebilecek bir varoluştadır. Tek ihtiyacı olan bu ışıkların onu seyretmekte olan gözlerden ona yansımasıdır. Yengeç derinlerindeki yolculukta ne kadar kabuklarının ardında dursa da dış çevrenin onda muhtemel oluşturduğu etkilerde çok duyarlıdır. Bu her ikisinin birbirlerini anlayıp birbirlerine destek olabilecekleri bir buluşma noktası olabileceği gibi birbirlerini bu oluşları dolayısıyla düşürmeleri de mümkün olabilir.

 

Yengeç Aslan ile kendini ifade etmeyi daha kolaylaştırabilir ve Aslan da Yengeç ile duygusal derinliğinin ona kattığı rengi keşfetmenin mutluluğunu yaşayabilir. Yengeç Aslan ile derinlerindeki şefkat ihtiyacını onu olduğu haliyle severek kolaylıkla sağlayabilecekken Aslan Yengeç ile kabuklarını kırmanın yepyeni yollarının farkına varabilir gibi gözüküyor.

 

Yengeç- Başak:

 

Yengecin doğasında şefkat vardır ve bir anne postürü dahilinde okunduğunda Başak ile zıt bir doğa ile kendini ortaya çıkarır. Başak ile buluştukları nokta her ikisinin de gelişimden yana olmasıdır. Yengeç bunu sağlamaya çalışırken, karşısındaki kişinin duygularından yola çıkarken Başak çok daha realist bir doğayla karşımıza çıkacaktır ve bazen çatır çatır bizi yüzleştirmekten hiç geri kalmayacaktır. Bazen Başağın ‘’ kalan sağlar bizimdir ‘’ moduna girmesi mümkündür. Bu mod Yengece epey bir incitici gelebilir. Yengecin duygusal doğasıysa Başağı daha çok göz ardı etmeye çalıştığı sevme ve sevilme ihtiyacına götürebilir ki Başağın bu yıl bununla en yoğun olarak bütünleştiği bir dönemdir.

 

Başak bu yıl dünyanın yasalarına dair yeni şeyler keşfediyor ve bu keşfediş sevginin ışığında ilerliyor ve Başak bu anlamdaki ihtiyacının tam olarak ne olduğunun farkına varmaya çalıştığı bir dönemden geçiyor. Yengecin kendini aradığı bu dönemde Başak ona güçlü bir farkındalığın kapılarını aralayabilir. Hassasiyetlerinin onu kendini gerçek anlamda anlayabilme güdüsünden uzaklaştırdığının altı çizilirken Başak da Yengecin o puslu bakışlarına ve yüreğinden şefkat akan doğasına dayanamayıp yaşamındaki vazgeçilmezlerine yeni yorumlar getirebilir gibi gözüküyor.

 

Başak Yengecin kaçtığı doğasını ona yansıtırken Yengeç de Başağın derinlerinde sakladığı sevginin gerçek doğasındaki aktarılışı olarak ortaya çıkacaktır. Başağın yüreğindeki bu sevgiye en çok kendine karşı duruşundaki yumuşamada ihtiyacı olacaktır ve analizleri her şeyi en mükemmele ulaştırmak zorunda hissettirmekten öte gelişim ve bu gelişimdeki bütünlükten yana olmaya başlayacaktır ki Başak bunu hep hatırlamalıdır. Yengeç de yaşamın gerçekliğinde ayaklarını yere basabilmek adına ihtiyaç duyduğu ışığın farkına varacaktır.

 

Yengeç- Terazi:

 

Terazi bir insanın yaşama olan duruşunda bir barış görevlisi gibidir. Sizi doğasındaki Venüs ışığı ile birçok farklı yolun ortasında bırakıp hepsine dair bir sempatiyle donatabilir. Nasreddin Hoca’nın ‘’ sen de haklısın ‘’ fıkrası onun için yazılmış gibidir. Yengecin subjektif doğası onda çok da objektif bir duruşla kendisini gösterir ve o elinden geldiğince adil davranmak için çaba gösterecektir. Bu yıl Terazi güçlü kapılar açıyor yaşamında ve bugüne kadar çok kez içinde kaybolmuş olduğu kararsızlıklar onu daha emin bir duruşa bırakıyor. Yengecin de kendiyle ilgili daha emin bir duruş kazanmak istediği bu dönemde birbirlerine aynalık edebilirler.

 

Yengeç Terazide kendi kaygan doğasını görebilir ki Terazi için bir şeyin ne olduğunu anlamak ve bunda emin olabilmek önemlidir ve bu esnada hiçbir açıyı da göz ardı etmek istemeyecektir. Yengeç bunu daha çok birbirinden birbirine akan duygularının ışığında bu şekilde gerçekleştirir. Yengeç Teraziye doğasındaki duyguların ışığını yakabilir ve böylelikle olasılıkları daha kendileştirebilir ve Terazi Yengecin duyguları içinde kaybolup gitmeden bunlarla kurduğu bağlantıda onun kendi keşif yolculuğunda ihtiyaç duyduklarının hangileri olduğunun farkına varmasına yardımcı olabilir.

 

Yengeç ve Terazi iki öncü burç olması sebebiyle birbirlerini birbirlerinin gerçekliğine götürmekte inat ettiklerinde kendileri için süreçleri zorlaştırabilecekken birbirlerini dengeleyerek ihtiyaç duydukları ışık bütünlüğünü sağlayabilirler. Böylelikle Terazi kapılarını kendine dair daha derin bir farkındalıkla açarken Yengeç de daha bilinçli bir farkındalıkla kim olduğunu bulma yoluna girebilir gibi gözüküyor.

 

Yengeç- Akrep:

 

Akrep bu yıl daha kendi içine gömüldüğü bir dönemde gibi görülse de aslında derinlerinde bir şeyleri tüm yaşamla da bütünleştiriyor gibi gözüküyor ki bu şu anlama gelir Akrep içindeki cevheri keşfediyor ve bunu yaşam ile bütünleştiriyor ve böylelikle kendinin farkına varıyor. Akrep Yengecin zayıf yönlerinin çok kolay farkına varacaktır ve onun neyin farkına varmaya ihtiyaç duyduğunu anlamak onun için zor olmayacaktır; bununla birlikte burada yer yer subjektif görüler de kendini gösterebilir ve bunlar Yengeci incitebilir. Bu sürecin kontrollü gerçekleştirilmesi gerekir ki kontrol için ihtiyaç duyulan olasılıkların göz önünde bulundurularak hareket edilmesidir. Yengeç de Akrebin büyüme ve gelişme farkındalığının onu götürdüğü sorgulamada kendi doğasına acımasız davranmaması için ona yardımcı olacaktır.

 

İki su teması duygular ışığında yüzecektir ve bu duygularda bir tarafın belirleyici olarak dünya ile olan bağlantısını koruyabilmesi gerekir. Hatta bunun karşılıklı olarak dengelenebilmesi çok daha önemlidir. Yengeç Akrep ile savaşa girerse bu Yengecin kendiyle girdiği bir savaş olacaktır ve kendisini en çok kendisi incitecektir ve Akrep de bu savaşta ( her ne kadar almamış gibi dursa da ) derin yaralar alacaktır ve kendini yalnızlığına tutsaklaştırabilecektir.

 

Yengeç Akrebin yırtıcı doğasındaki anlama ihtiyacının farkına vardığında birlikte yaşamın sırlarına, doğalarına yakışır bir yolculuğa çıkabilirler ve böylelikle Yengeç karanlıklarına dolan ışıkla kendini bulurken Akrep de ihtiyaç duyduğu büyüme ve gelişmeyle yaşamdaki kendi rolünün farkına varabilir. Akrebin ihtiyaç duyduğu, Yengeç hassasiyetini kendisinin de derinlerinde taşımakta olduğunun farkına varmaktır ve bu hassasiyet ona yaşamı her şeyiyle koklama şansı yaratmaktadır. Bu hassasiyet net olarak anlaşılarak onun ışığı birlikte yakılmalıdır.

 

Yengeç- Yay:

 

Yay bu yıl yaşamındaki duruşunu dönüştürebilmek adına derin bir farkındalığın kapılarına doğru sürükleniyor ve kendi sürekliliğinin, yaratıcı gücünün doğasını keşfediyor ve bu keşfediş onu yaşamı okumaya götürüyor. Şu bir gerçek ki Yay bu kez ışığını daha derin sulardan alıyor ve bu suların derinliğini bilincinin ışığıyla ifade edebilme uğraşı gösteriyor. Tanrısal iradeyi merakla okumaya çalışıyor ve bunu derinlerindeki barış ışığıyla gerçekleştirmeye özen gösteriyor. Yengecin yüzleşme ve kendini tanıma ve bulma döneminde bu keşifsel duruş Yengece bilincini yükseltebilmek adına iyi gelecektir. Yengeç çok şeyi bilir; bununla birlikte iş bunu ifade etmeye geldiğinde aldığı etkilerin üzerindeki hassasiyetinde dağılabilir. Yay, derinliğine Yengeç ile birlikte inebildiğinde bu onun ifade gücünü tetikleyebilir.

 

Yay için bir şeyin onun ilgisini çekmesi çok önemlidir. Bunu sağladığında onun derinliklerine inebilir. Yengeç de indiği derinliklerde kaybolup gidebilir. Birilerinin onlara nefes almak üzere yüzeye dönmelerini hatırlatmaları gerekecektir ki bu bunu birbirlerine hatırlatmaları da olabilir. Yengeç Yay ile gerçekten keyif alabileceği yollarla ihtiyaç duyduğu cevapları bulma şansı keşfedebilir ki Yay bu konuda epey zengindir; çünkü Yay tekdüzeliğe pek tahammül edebilecek bir tip değildir.

 

Yengeç Yayın odağını korumasında ona yardımcı olabilir ve Yay Yengecin kendini yenileme sürecinde ona ışık tutabilir. Yengecin Yayın kendine has döngüsel ışığında onu özgür bırakmasını öğrenmesi gerekirken Yayın da Yengecin korumacı tavrını özgürlüğüne düşen bir gölge olarak görmemesi önemlidir.

 

Yengeç- Oğlak:

 

Oğlak bu yıl içindeki coşkunun farkına varıyor ve bu coşkuyu güçlü bir ışıkla yaşamın gerçekliğine indirebilmesi, içindeki o vahşi at üzerinde kontrol kurabilmek adına onunla iletişime geçebilmesiyle ilgili gibi gözüküyor. Bu esnada Oğlak gölge yanlarıyla sınanıyor tıpkı Yengecin de olduğu gibi ve Oğlak bu sınavı iletişim kurduğu insanlar üzerindeki duruşuyla ilgili verirken Yengeç bunu kendini tanımlama sürecinde kendiyle ilgili korkularıyla veriyor.

 

Oğlak bu yıl iç sesiyle ilgili bir derinleşme yolculuğuna giriyor ki içindeki o vahşi at ancak bu yolculuğun ışığında onunla aynı dili konuşarak yaşam yolculuğunda ona yardımcı olur gibi gözüküyor. Tam da bu aşamada Yengeç onun bu yolculuğuna sezgisel doğasıyla ışık tutabilir ve böylelikle Oğlağın kendi derinliğinin dilini çözmesinde ona rehberlik edebilir gibi gözüküyor. Oğlak da Yengecin kendisini duygularının onu alıp götüren ışığının ötesinde bir gerçeklikten görmesine yardımcı olabilir gibi gözüküyor.

 

İki öncü grup burada bir bayrak yarışına girişebilir gibi gözükürken birbirlerinin keşifleri birbirlerinin ışıklarını da besleyebilir. Bu aşamada Oğlağın içindeki sevgiyi büyütürken Yengecin sevgiyle birlikte doğan ‘’ saygı ‘’ kavramının onun için tam olarak ne anlama geldiğini anlaması tüm yolculuk için epey bir önemli olacaktır gibi duruyor.

 

Yengeç- Kova:

 

Kova bu yıl dünyanın yasaları ile derin bir bağlantı kuruyor ve doğasındaki aykırılığın herkese karşı olmak anlamına geldiğinde pek de iş yapar bir temada hayat bulamayacağını fark ediyor. İçindeki coşkun rüzgarlar ancak gerçek anlamda bir rotası olduğunda ona hizmet edebilir gibi gözüküyor bu da iç sesiyle derin bir yolculuk anlamına geliyor ve bunun için kendinin farkına varabilmiş olması önemli olacaktır. Bu noktada Yengeç ile olan buluşması ona kendini tanımada güçlü bir ışık yakabilir ki Yengeç de bu yıl bu temada yoğunlaşıyor.

 

Kova bu yıl derinlerinde bir şefkat arayışı da duyuyor ve bu arayışta Yengeç onun için biçilmiş kaftan olabilir. Yengeç de kendini tanımlama ihtiyacı duyduğu bu yıl Kova ile yaşama enteresan bakış açıları geliştirebilir ve bu birliktelik her ikisine de tarihsel serüvenlerinin ötesinde pek iyi gelebilir.

 

Zodyağın bu orijinal tipi Yengece hiç de aradığı güvenli liman gibi gözükmeyecektir; bununla birlikte zaman içinde onun içindeki çocuk onu epey bir eğlendirebilir. Yengeç de Kovaya fazla demode görünebilir; bununla birlikte zaman içinde kova Yengecin yüreğinin derinliklerindeki kendine has renkliliği fark edebilir. Yengeç iyi bir öğretmen olabilir ki onun subjektif penceresi göz önünde bulundurulabilmelidir ve Kova iyi bir yüzleştiricidir; çünkü o birazdan ‘’ Bu nasıl böyle olabilir? ‘’ diyerek Yengecin çok da alıştığı bir şeyde onu hayrete düşürerek kendiyle ilgili onu farklı bir derinliğe sürükleyebilecektir.

 

Yengeç- Balık:

 

Balık bu yıl içindeki coşkun nehirleri keşfediyor ve bu nehirlerin yaşamsallaşabilmesi için ihtiyaç duyduğu şeyin o nehirler üzerinde kurulabilecek muhtemel bir baraj olduğunu fark ediyor. Zor yol geride kalmıştı ve şimdi ihtiyaç duyulan bu yolun onu içine bıraktığı o pır diye kaçıp gitme arzusunun ötesine geçebilmiş olmaktı. Yengecin kendini kuma gömerek ortalığı bulandırma süreci Balıkta kaçıp gitme isteği olarak kendini gösterir. Balık bu yıl o kaçıp gitme isteğini dizginleyerek onu kontrol altına alabilmeli ve sürecini ihtiyaç duyduğu noktaya taşıyabilmelidir. Yengeç de bu noktada kendine dair bazı yüzleşmelerin kapılarını aralayabilecektir.

 

İki su grubu duygular denizinde sulu sepken takılırken birbirlerini hepten sırılsıklam edebilir. Yine uyanık kalmaları gerekecektir. Birbirlerinin derinlerindeki ihtiyacı kavrayarak birbirlerine karşı tam da ihtiyaç duydukları ışığı da yakabilirler. Burada önemli olan nokta neye ne kadar hazır olduklarıdır. Yengeç ve Balık birlikte muhteşem hayaller kurabilir ve Yengecin dünya ile bağının Balıktan daha sağlam olduğu ve balığın yetenekli doğasının Yengeci daha uyanık ve yaratıcı kılabileceğini düşünürsek bu birliktelik keyifli bir ortaklık olarak da kendini gösterebilir.

 

Yengeç Balıkla kendi renklerini keşfedebilir ve şu kaybolup gitme arzusunun derinliklerindeki cevabı ile yüzleşebilirse Balıkla çok kutsal bir ışıkta birleşebilirler ve onlar birbirlerine alışmaya başladıklarında artık ötesine inanamayacakları bir birlikteliğin de kapılarını aralayabilirler. Yeter ki onları yerde tutan bir taş ile bağlantıları korunsun! Balığın bu yılki yaşama dair derin bir görü açılımı da göz ardı edilmemelidir. Yengeç böylelikle korkuları ile sezgileri arasındaki farkı net olarak görebilecektir.

Hüseyin Akdağ